Moja aktuálna pleťová rutina 2018

21:56 Aura Beauty 9 Comments


Vždy som sa o svoju pleť starala, minimálne od tej 25tky (obdobie na výške a občasné neodličovania po žúroch nerátam), ale ak si pozriem tento článok o mojej "rutine" zo začiatkov blogu, len sa pousmejem.
Za posledný rok sa moja starostlivosť o pleť výrazne zmenila - začala som na sebe totiž badať prvé známky starnutia, zapríčineného prebdenými nocami, starosťami s detičkami aj vekom (veru, už som v kategórii 30+). A tak som si povedala, že trochu pridať a zapracovať na prevencii starnutia nie je na škodu. Pozitívny vplyv na mňa jednoznačne majú aj kamošky blogerky a vizážistky, ktoré mi odporučili mnoho skvelých vecí, najmä Danka, ktorá vyzerá na svoj vek perfektne a mlado, lebo sa o pleť vždy poctivo starala a efekt je ozaj viditeľný.
Samozrejme, že vplyv má aj genetika a iné faktory, ale aj sama na sebe badám, že keď sa o pleť viac starám, je v oveľa v lepšom stave. Zdokumentované výsledky uvidíte v závere článku.

Aké základné princípy v kozmetickej rutine dodržiavam?


Vrstvenie - viem, že toto nie je nič pre minimalistov, ale jeden krém na všetko nestačí - ako poznáme drogériové a lacnejšie produkty, majú v zložení menej účinných látok. Vrstvenie zaručí, že sa účinnosť produktov znásobí a do pleti ich prenikne viac. Je to niečo ako keby sme boli u kozmetičky, aj tam nám ona vrství viacero produktov, pre výraznejší efekt.
Pri vrstvení začíname od riedkej, vodovej konzistencie produktov, cez gélovité, olejové až po hutnejšie, krémové produkty, čo je dôležité kvôli správnemu vstrebávaniu látok.
Pre väčšiu názornosť prikladám zjednodušené schémy pleťovej rutiny:
Aktívne látky sú látky, ktoré nám pomáhajú riešiť konkrétne problémy s pleťou. Sú vo vyššej koncentrácii a najčastejšie vo forme roztokov a sér. Do rutiny môžeme pridať aj viac aktívnych látok, či ich obmieňať podľa aktuálnych potrieb pleti (použitie aktívnych látok sa môže líšiť aj vzhľadom na ročné obdobie). Aké aktívne látky používam sa dozviete v popise mojej pleťovej rutiny.


Ranná rutina


Ráno začínam pleť jej čistením - veľmi mi vyhovujú jemné krémové čističe, ktoré odstránia zvyšky produktov a mazu z noci a pleť osviežia a zhydratujú. Pri produktoch na čistenie som zatiaľ šetrná, predsa ide o spotrebné produkty, ktoré sa z pleti zmyjú a rýchlo míňajú, a tak zatiaľ skúšam len tie lacnejšie. Najviac mi vyhovuje krémový Dermacol Hyaluron Wash Cream, ktorý má veľmi šetrné zloženie a skvelú cenu, niečo okolo 3EUR. Veľmi podobným produktom je Ranná trojminútová maska od Havlíkovej apotéky, ktorú už mám takmer minutú a tiež je veľmi dobrá na ranné čistenie.

Čistiaci krém nanesiem na pleť, nechám chvíľku pôsobiť a jemne opláchnem, pri čom si pomáham konjakovou špongiou - tá pleť jemne premasíruje a prekrví. Na takto vyčistenú pleť si dávam toner - aktuálne frčím na obľúbenom toniku Priody (o ňom som viac písala tu) a ten si do pleti vklepkám dlaňami. Vatové tampóny nepoužívam, lebo by produkt zbytočne vsali. V závere si tvár prestriekam ružovou vodou, ktorá je mojim úplne nenahraditeľným pomocníkom. Vie pleť pekne hydratovať, osviežiť a pripraviť ju na nanášanie ostatných produktov, pôsobí antibakteriálne na vyrážky a drobné poranenia a osvieži aj makeup. Aktuálne mám v tomto čiernom rozprašovači preliatu od značky Hanus - kúpite ju v lekárni, cena je niečo cez 3EUR.

Na takto pripravenú pleť začnem nanášať produkty na oči - začnem tekutým Argirelínom od The Ordinary, ktorý nanaášam na mimické vrásky okolo očí a na čelo. Potom na očné okolie kofeínové sérum The Ordinary, ktoré skvele účinkuje proti opuchom a kruhom pod očami. A nakoniec nanesiem očný krém Vichy Slow Age.

Na tvár si potom aplikujem sérum - striedam bieliace s Alfa Arbutínom & HA The Ordinary a hyalurónové sérum Priody. Po sére si pleť opäť prestriekam ružovou vodou a nanesiem na pleť pár kvapiek pleťového oleja, aktuálne používam Skvalán od The Ordinary. Po oleji si ešte nanášam denný krém s ochranným faktorom (momentálne Vichy Slow Age s SPF30). Ale už mám kúpený ľahký gél od japonskej značky Bioré s SPF50 na jar a leto.
Takto mám pleť pripravenú na líčenie (i nelíčenie) a vôbec nemávam pocit suchej a šupinatej pokožky. Znie to náročne, ale celý ranný proces trvá len cca 5 minút :)

Večerná rutina


Odlíčenie
Večer je čistenie trocha komplikovanejšie kvôli odličovaniu (teda ak som bola cez deň nalíčená). Ak mám vodeodolnú maskaru či iné líčidlá, ktoré sa ťažko odličujú, najprv ich hrubo odstránim dvojfázovým očným odličovačom alebo micelárnou vodou. Aktuálne mám tieto lacné od Balea, ale občas skúšam aj iné značky (Garnier, Biopha, Mixa, Bioderma, Yves Rocher...). Okolo micelárnych vôd sa robí "bubu", ale nie sú až takým zlom. Používam ich už roky a stále som sa "nerozpadla" :)  ani nevidím zhoršenie pleti. Dôležité je micelárku opláchnuť z tváre a určite ju nemať ako jediný krok čistenia, inak môže pleť dráždiť a vysušovať.

Dvojfázové čistenie (olej + gél/pena)
Potom na celú tvár nanesiem odličovací olej a nechám chvíľku pôsobiť (aktuálne mám tento od Alverde, a je príjemný no často kupujem skvelý fialový od Balea). Pleť následne navlhčím vlažnou vodou a jemne masírujem prstami alebo silikónovou kefkou z dmky. Olej vie perfektne rozpustiť makeup, maz a iné nečistoty z pórov. Pleť opláchnem a idem na druhú fázu čistenia. Tá je dôležitá, pretože zvyšky oleja môžu v pleti ostať a tie odstraňujem jemným gélom Balea Med - vtedy príde na rad elektrická kefka Visapure , ak mám čas, nepoužívam ju denne, skôr obdeň. Pleť zľahka osuším prikladaním a vtláčaním uteráčika.

Na vyčistenú pleť nanesiem toner Priody a prestriekam tvár ružovou vodou. Použijem rovnaké produkty na oči ako v rannej rutine. Akurát na pleť si dávam už niečo iné - striedam aktívne látky, podľa potrieb pleti. Najčastejšie si dávam na rozjasnenie a prevenciu starnutia vitamín C, aktuálne mám 10%ný Magnesium Ascorbyl  od The Ordinary. 2x do týždňa si dávam ALA (5% kys. alfalipoová), antioxidant, ktorý stimuluje bunkový metabolizmus, rozžiaruje pleť. Keďže je to silnejšie, odporúča sa používať maximálne 2-3x týždenne. A keďže je to kyselina, vitamín C vtedy nedávam a namiesto neho hyalurónové sérum alebo alfa arbutín.
V závere na pleť nanesiem nočný krém so slimačím slizom od Priody, ktorý striedam s Priody beliacim krémom. A idem spať :) Opäť sa všetko zdá zdĺhavé, ale s umývaním zubov zvládnem všetko do 10 minút.

Týždenná rutina


Takto nazývam "seansu", ktorú si robím raz týždenne - cieľom je pleť viac vyčistiť a uvoľniť nečistoty z pórov. Začnem klasickým vyčistením pleti, používam olejový čistič, ktorý maz rozpustí. Následne na už osušenú pleť nanesiem ako masku The Ordinary AHA30% + BHA2% Peeling a nechám pôsobiť 20-30 minút (v návode je síce uvedené kratšie, ale moja pleť nie je citlivá, tak to nechávam dlhšie). Ovocné AHA kyseliny pleť exfoliujú a vyhladzujú, kyselina salicylová (BHA) pôsobí na póry, z ktorých uvoľňuje nečistoty. Po opláchnutí tejto pílingovej masky nanesiem ešte na 15-20 minút ílovú masku, ktorá nečistoty ešte viac vytiahne. Skvelá je ílová maska od Vichy ale rada používam aj červenú masku Nutriphoria od slovenskej prírodnej kozmetickej značky Soaphoria. Tento skvelý postup som odpozerala od blogerky Aesteholic a môžem potvrdiť, že sa mi robí menej čiernych bodiek a pleť je hladšia s čistejšími pórmi. Následne pleť ošetrím a hydratujem.
Občas počas týždňa, ak mám pocit dehydrovanej a zvlášť unavenej pleti, si doprajem textilnú hydratačnú masku (skvelé sú od Balea, Priody, prípadne kórejské) alebo hyalurónovú masku v tube od Balea. A taká maska je skvelým časom oddychu :) treba si ju občas dopriať.


Výsledky


Túto trochu zložitejšiu (ale len na pohľad) starostlivosť aplikujem od minulej jesene. S akné som nikdy nemala vážne problémy a len občas sa mi pred menzesom vyhodil "pupáčik". Ale čo ma dlho trápilo bola suchá pleť, ktorá šupinkovala na lícach a v okolí nosa. Suchá ale nebola, ale dehydrovaná. Správnou starostlivosťou sa pleť upravila a prišla som na to, že mám normálnu až zmiešanú pleť s mierne lesknúcim sa čelom. Taktiež sa mi vplyvom posledného tehotenstva a aj nedostatočnou SPF ochranou urobili pigmentové škvrny. Tie na nose by ma tak netrápili, ale spravili sa mi škvrnky aj v okolí pier a na lícach.
 A tak som sa rozhodla, že to napravím - pleť som si bielila (alfa arbutín), používala SPF ochranu a aktívne látky na jej rozjasnenie (vitamín C, ALA). Zvýšenou hydratáciou pleti a používaním očného séra a argirelínu sa mi aj zmiernili mimické vrásky (čo na foto vidno najmä v očnom okolí). Na poslednej foto je môj aktuálny stav pleti a som tam úplne nenalíčená, foto nie je upravovaná. Pár škvrniek stále mám ale sú o poznanie jemnejšie. Pleť je hydratovanejšia, očné okolie menej suché a vráskavé. Čo chcem ešte na pleti odstrániť je červená podkožná cievka tesne nad hornou perou, ktorá mi prekáža.

Aká je vaša pleťová rutina?
Na ktoré produkty v nej nedáte dopustiť?
Budem rada, ak sa v komentároch podelíte o svoje tipy :) 

9 komentárov:

 1. Super článok, ako každý iný na tvojom blogu :-) Ja vždy veľmi obdivujem ženy, čo si vedia ráno privstať a urobiť všetky tieto procedúry pred tým, ako sa nalíčia a niekam idú. Ja som ten typ, že ráno vstanem umyjem si tvár, dám si hydratačný krém, bázu pod makeup a potom to ostatné na líčenie (čoho tiež teda nie je veľa, lebo líčeniu nevenujem viac ako 20 min keď idem do práce). Večer sa už ale aj ja poriadne starám o pleť (aspoň si to myslím :-D ) Odlíčim sa najskôr mliekom a potom odličovacou vodou od Yver Rocher, potom si na pleť dám čistiaci gél, ktorý si masírujem do pokožky kefkou - jedno aj druhé je z Oriflame a cez týždeň to striedam, že buď si robím kávový peeling od Marka, alebo si dávam tie látkové masky z dmky. Na záver olejové serúm od PomPom a olejček na pery od Goshu :-) Veľmi ma lákajú aj tie rôzne séra a všeličo od the Ordinary, ale používam od nich len bázu pod makeup, keďže ja sa tým ich produktom moc nerozumiem čo s čím sa môže a nemôže kombinovať aj keď som videla už milión videí furt som z toho v lese :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za komentár, staráš sa tiež ako vidím, ale vodu by som zaradila až po géle, ak je to tonikum ovšem, nie micelárna ale inak je to fajn :) pokojne tie séra môžeš kombinovať aj s klasickými vecami. Len si vyberieš také sérum, aké potrebuje tvoja pleť a zaradíš ho pred krém. Je tam popis: http://theordinary.com/regimenguide ale aj na stayunique to majú preložené po slovensky: https://www.stayunique.sk/media/wysiwyg/Obr_zok1.png

   Odstrániť
 2. obdivujem ťa, že starostlivosti o pleť venuješ toľko času, ja by som na to asi nemala nervy :D každopádne super vidieť, že sa výsledky dostavili, paráda :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ono sa to len zdá že je to časovo náročné, ale nie je - je to 5 min. ráno a 10 min.večer :) a raz týždenne tá maska

   Odstrániť
 3. Super clanok a vyborne vysledky starostlivosti a mimochodom krasna zena si. Alpha Arbutin davas na celu tvar prosim? Mam ho doma, chcela by som urychlit zmiznutie flakov po akne, ale nie som si ista ci posluzi aj na toto a ako ho mam presne pouzit, zatial ho nejak neviem zakomponovat do svojej starostlivosti.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Arbutín dávam na celú tvár, má to aj kys.hyalurónovú, tak to pekne zhydratuje. určite poslúži aj na to ale kombinovala by som to s nejakým kyselinovým pílingom. A samozrejme nezabudnúť na vysoký ochranný faktor. A zakomponuj ho ako sérum, teda pred krémom. Môžeš aj ráno aj večer.

   Odstrániť
 4. Řekla bych, že s přibývajícím věkem se i kosmetická rutina stává složitější. Dřív vypadala pleť hezky a nic jí nechybělo (když pominu akné :)). Chtěla bych si u The Ordinary nakoupit nějaké věci, zatím jsem vybrala Hyaluronic Acid 2%+B5, Caffeine Solution 5%+EGCG, 100% plant-derived squalane, Ascorbyl Glucoside Solution 12%. Vycházím z toho, že se jedná jen o hydratující látky, vitamin C a povzbuzující kofein. U ostatních věcí se bojím, co to s pletí udělá (ALA, Argireline, AHA30%+BHA2%). Nebála jsi se to používat? Kde jsi prosím čerpala info o užívání a vhodné kombinaci. Díky

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Wow, to je rozdiel. Teraz máš nádhernú pleť. Ja mám zmiešanú, citlivú, alergickú pleť a na jednom líci so začínajúcou rosaceou. Od Katky (zrkadielko), ktorú určite sleduješ som sa naučila double cleansing a aj vrstvenie produktov. Takže ráno používam NUXE Reve de Miel medový čistiaci gél, alebo MIXA Anti-Redness jemný čistiaci penivý krém. K tomuto som bola skeptická, pretože je veľmi lacný, ale teraz si už rána bez neho neviem predstaviť. Potom si tvár prestriekam buď ružovou vodou DULCIA, alebo použijem LA ROCHE-POSAY Serozinc. Ako sérum používam buď CLINIQUE Moisture Surge gél pre dehydratovanú pleť, ktorý mi úplne nahradil Clinique Dramatically Different, alebo The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 a The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%. Ako krém používam najčastejšie CLINIQUE Redness Solutions, v lete CLINIQUE Moisture Surge a v zime mi zachránil tvár CLINIQUE Comfort on Call. V zlých dňoch (vyrážky) mi pomáha DULCIA Pleťový krém s ovocím a Q10 - Čistiaci komplex. Našu slovenskú prírodnú kozmetiku DULCIA som objavila iba nedávno, ale všetko čo som od nich vyskúšala bolo výborné. Momentálne sa chystám na ich Šípkový krém s provitamínom B5 (mala som už vzorku) a postupne ich vyskúšam asi všetky. Očný krém tiež striedam buď DULCIA očný krém sedmokráska, alebo NUXE Nuxellence . Večer si oči odličujem s dvojfázovým odličovačom od DERMACOLU Waterproof make-up remover. Na double cleansing striedam DERMACOL Hyaluron wash cream, olej Vichy alebo CAUDALIE (ten mi nevyhovuje vôňou, tak si ho už nekúpim). Keď ich spotrebujem, chcem vyskúšať olej od Clinique, bareMinerals Cleansing oil, Emma Hardie odličovaci balzam a od DULCIA ich čistiaci gél – Mydlové orechy. Tonikum mám momentálne od Clarins a Clinique, ale rada by som vyskúšala od Khiel’s. Vlastne od tejto značky by som rada vyskúšala všetko. Ako sérum používam tiež The Ordinary Alpha Arbutin 2% + HA, ten si dávam iba večer, ráno si ho zatiaľ bojím dávať. Plus niektoré z tých čo ráno. Namiesto nočného krému mám najradšej CLINIQUE Moisture Surge nočná hydratačná maska. Ak cítim, že mám viac suchú pokožku, tak si dám The Body Shop Vitamin E overnight oil, ten je extra olejový, ale neupcháva mi póry. V zlých dňoch (výražky), mi pomáha Vichy Normaderm Detox. Lokálne na vyrážky mi najviac pomáha od DULCIA zinková masť. Lokálne na rosaceu mi zatiaľ pomáha AVÈNE Antirougeurs. Z DECIEM ešte chcem vyskúšať na moju alergickú pokožku HYLAMIDE Booster Sensitive Fix, ale ten je momentálne už druhý mesiac vypredaný. Občas ako píling používam CLINIQUE Pep-Start a NUXE Rose Petals Cleanser Gentle Exfoliating Gel, pri tomto mám pocit akoby som si umývala tvár lupeňmi ruží. Ako masky používam VICHY Mineral rozjasňujúcu a s ílom. Samozrejme že chcela by som vyskúšať GLAM GLOW a ORIGINS. The Ordinary mám ešte len niečo cez mesiac. Tak testujem. Chystám sa od nich kúpiť 100% Plant-Derived Squalane, 100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil a Alpha Lipoic Acid 5%. Z tohto mám trochu obavy, čo to mojej citlivej pokožke urobí. Taktiež mám strach z retinoidov a kyselín. Vzhľadom na svoj vek 40+ by som asi mala s niečím takým začať aj keď vrásky ma veľmi netrápia. Z C sa rozhodujem medzi CLINIQUE Fresh Pressed (sáčky s práškom), alebo The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12%.
  Veľmi si vážim tvoje úprimne recenzie, pretože sa produktom podrobne venuješ a detailne opisuješ aké máš s nimi skúsenosti. Nemám rada blogy, kde sú len promo produkty s informáciami, ktoré sú skopírované z oficiálnych popisov a minimálna recenzia ako na ne pôsobili.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár :) máš to premakané a zaujímavé produkty, mnohé aj ja chcem skúsiť. Skvalán je super, je taký ľahší olej a ALA je tiež fajn ale je to skôr vec na prevenciu, mň nedráždilo, len jemné štipkanie, to isté AHA+BHA.

   Odstrániť