Zaostrené na okuliare

17:25 Aura Beauty 8 Comments


Okuliare nosiť nemusím, ale ich nositeľom niekedy závidím, sama by som rada vyskúšala nejaký "intelektuálnejší" look so zaujímavými okuliarmi. Ale aspoň môžem byť vďačná, že mám zrak zatiaľ v poriadku a imidžovky mi predsa netreba, hoci ma láka byť  aspoň deň okuliarnatá ;)

Ale čo ma nabudilo napísať tento článok je minuloročné absolvovanie tortúry výberu nových rámov s manželom - úzka tvár, hranatejšie črty je kombinácia ktorá bohužiaľ neladí s aktuálnymi trendami hipsterských a retro rámov okuliarov ;) Hľadali sme úzke a bezrámové a častokrát sme sa stretli s nepochopením, že chceme niečo "out". Ale asi zabudli, čo to znamená nadčasovosť.
A práve módne hrubšie rámy, s ktorými sa často stretávam často nelichotia s jemnejšími črtami či svetlejšou farebnosťou...

Vezmime si ako príklad Jennifer Aniston, svetlý podtyp tlmeného leta. Síce jej črty sú výraznejšie, ale farebnosť je jemná, zamatová, teda hrubé čierne rámy ju robia zbytočne prísnou a prvé čo si všimneme sú jej okuliare, nie črty tváre. Hnedé retro rámy sú už o trošku lepšie a jemnejšie, ale ak už hrubé rámy, ideálnejšie by boli odtiene taupe či šedej. Na poslednom obrázku má tenučké kovové rámy a s jej tvárou oveľa lepšie korešpondujú.

Alebo Meryl Streep - svetlý jarný typ - v tmavých a hrubých rámoch pôsobí až komicky a veľmi tvrdo. Preto na hrubšom ráme potrebuje ubrať z tmavosti odtieňa alebo rámy zjemniť.

Čo by sme mali pri výbere okuliarových rámov brať do úvahy?


Štýl 

Je to výlučne na na nás, či chceme nenápadné bezrámové, polrámčeky, tenké rámy alebo naopak výrazné retro rámy, treba však dbať aj na to, aby nám lichotili tvarom aj farebnosťou a dali sa dobre ladiť s našim šatníkom a zapadli do štýlu, ktorý nosíme.
Napríklad žena, ktorá potrebuje pôsobiť distignovane a pracuje v sfére business, by v nápadných či športových alebo prehnane farebných rámoch málo dôstojne a nekonzistentne.

Tvar

Tvar okuliarov treba prispôsobiť typu tváre a našim črtám. Taktiež šírka okuliarov má dokonale lemovať našu tvár, v užších alebo naopak širších okuliaroch môžeme pôsobiť smiešne. Ďalším dôležitým aspektom je tvar okuliarov a pozícia rámu vzhľadom k nášmu obočiu.

Oválna tvár vynikne v štíhlejších tvaroch, ktoré môžu byť zahranatené alebo okrúhlejšie. Mali by s vyhnúť príliš masívnym rámom. prakticky jej však pristane najviac typov rámov.


Okrúhla tvár
potrebuje hranatejšie rámy, aby vyvážili oblosť tváre. Príliš úzke a malé rámy môžu na výrazných črtách okrúhlej tváre vyzerať smiešne a veľmi okrúhle rámy tvár nechcene ešte viac zaobliť.

coastal.com

Hranatá tvár by sa mala vyhnúť ostrým a hranatým, masívnym rámom. Ideálny je "mačací" tvar, alebo rôzne zaokrúhlené rámy.


Srdiečková tvár potrebuje dostať objem na spodnú časť tváre - preto by mala voliť tvary, ktoré opticky ťahajú smerom nadol k brade - opäť sú skvelou voľbou mierne hranaté retro rámy, alebo mačací tvar.Farebnosť


Farba rámu je veľmi dôležitou súčasťou našich okuliarov - jednak správne zvolená sa ľahko kombinuje a ak ladí s farebnosťou tváre, perfektne k nám zapadne. Chceme predsa, aby si ľudia všimli nás, ako v okuliaroch dobre vyzeráme, nie "hútali" nad nevhodným a príliš výrazným rámom ktorý im na nás nesedí. Tým nechcem povedať, že si nemôžeme dovoliť farebnejší rám, ale vždy potrebujeme mať aj neutrálnu voľbu - je to už na nás, koľko okuliarov chceme vlastniť. Ak len jedny, neutrálne odtiene sú vhodnejšie.

Ďalším aspektom a takým jednoduchým trikom ako si doladiť okuliare je pozerať na farebnosť tváre, obočia, očí a vlasov - u žien, ktoré majú tmavšie oči a svetlejšie vlasy fungujú dobre vzorované alebo melírované či ombré rámy (rámy s prechodom dvoch farieb), kde sa nachádzajú práve podobné odtiene ako sú ich oči a vlasy.

Svetlé typy nevyzerajú dobre v masívnych a tmavých rámoch. Vhodnejšie sú svetlé až stredne tmavé neutrálne odtiene ako biela, neutrálna béžová, stredne tmavá šedá, svetlomodrá, kakaová hnedá a pod. Z farebnejších odtieňov sú vhodnejšie sviežejšie odtiene od pastelov po stredne tmavé tóny s podielom bielej.

Tmavé typy si naopak môžu dovoliť tmavšie a sýte farby, pozor však na svoju individuálnu tmavosť, nie každému pristanú najtmavšie odtiene, sú aj tmavé typy, pre ktoré je čierna tvrdá.
Odtiene ako napr. sýta námornícka modrá, antracit, čiernohnedá, tmavofialová či bordová sú skvelou voľbou.

Teplé typy vyniknú v hrejivých tónoch okuliarových rámoch, vhodné sú teplé odtiene hnedej, ťavia, petrolejová, jantárová, takisto rôzne zvieracie či iné vzory v teplých tónoch, alebo kovové rámy v teplých tónoch žltého zlata, bronzu či medi.

Studené typy by mali naopak, siahať po studených neutrálnych odtieňoch ako šedá, kakaová hnedá, studená modrá alebo ak si vyberú kovové rámy, ideálne je striebro.


Tlmené typy podporia svoje jemné črty a zamatovosť tlmenými, neutránymi odtieňmi ako taupe, ružovohnedá, tlmené odtien hnedej, modrošedá a pod. Výborne na nich vyzerajú melírované alebo vzorované rámy v tlmených zemitých tónoch.
Kontrastné typy majú výraznú farebnosť a vysoký kontrast v tvári a môžu si dovoliť výraznejšie a žiarivé odtiene. Z neutrálnych odtieňov je vhodná napr. čierna, čiernohnedá, čierno-biele kombinácie, výrazná modrá alebo žiarivá červená.Verím, že Vám tento článok aspoň trošku pomohol. Samozrejme uvedené odtiene sú len príklady, možností je oveľa viac, taktiež aj tvarov a typov rámov (bohužiaľ pri vyhľadávaní obrázkov som vždy natrafila na aktuálne trendy, tak sa v kolážach jemnejšie rámy nenachádzajú.)

Najlepšia rada na záver - skúšať, skúšať a skúšať :) A mať pri sebe človeka, ktorý je k vám pravdovravný a objektívny a dobre vám poradí. Len tak objavíte, čo vám skutočne svedčí.

Nosíte okuliare? 
Máte problém s výberom tvaru alebo skôr odtieňa? 
Po akých odtieňoch siahate?

8 komentárov:

 1. Brýle naštěstí nenosím! Tedy jen ty sluneční. Meryl Streep se mi líbí na druhé fotce.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Perfektný článok. Momentálne nosím čierne výrazné okuliare a neviem si ich teda predstaviť na sebe, keby som bola svetlovláska. Rovnako mám pocit, že svetlé a nevýrazné rámy mi vôbec nepristanú.
  Akurát zohnať vhodnú farbu a tvar okuliarov, ktoré by boli navyše vhodné na každú príležitosť, je celkom makačka.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak tuto torturu som prednedavnom absolvovala. No pre moju mini a uzku tvar bol vyber zuzeny. Ale predsa hranate bordove. Ale zeby som bola nejak happy nemozem povedat...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ach, okuliare... :) Nosím ich od 8 rokov a bohužiaľ až približne o 10 rokov neskôr som našla typ rámov, ktorý vyzerá pekne na mojej okrúhlej tvári, je veľmi podobný tomuto - bit.ly/1pdrUcW
  Som chladný zimný typ a rám je (snehovo)bielo-strieborný, pani v optike ma odhovárala, že na to že som mala 18 rokov sú okuliare formálne a málo farebné, ale bola to láska na prvý pohľad. Mám ešte jedny podobné chladne červené, ale v tých sa až tak dobre necítim. :)
  Andrea

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Som okuliarnik od 11-tich a vždy som mala z okuliarov traumu, dlhé roky som preferovala šošovky, ale už mám z nich tak unavené oči, že stále častejšie siaham práve po okuliaroch, najmä do práce. A napriek tomu, že som blond a svetlá, mám samé výrazné rámy :) červený retro, športový - hranatý tmavomodrý, a elegantnejší užší bordový :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Já taky nosím tyto brýlky.... miluju je :)
  Sleduj mne také na :
  www.lucieglam.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Momentálně nosím čočky, ale na doma mám takové nerdovské brýle. Mám ještě jedny, ale ty jsem za boha někam zastrčila a nemůžu je vůbec najít. Volím si hranatější tvary a mám ráda velké. Přijde mi, že větší brýle lépe ladí s mojí silnější tváří a širším obličejem. Jen často poslouchám poznámky jako že vypadám jako přísná paní učitelka, ale že mi ty brýle sluší, ale přijde mi, že už pomalu ten trend nerdovských brýlí ustupuje do pozadí. Možná zauvažuji o nějakých jiných stylových :)) Jenže blbý pro mě je, že jak mám ráda větší brýle, tak jich tolik v optikách není.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Nosila jsem brýle prakticky od dětství kvůli šilhání a špatnému zraku - naštěstí dvě operace a oční cvičení mě za 22 let dostaly z 5 dioptrií pouze na brýle na čtení. A je vážně hodně důležité vybrat si brýle podle obličeje. Někdo brýle umí nosit a někdo vypadá fakt děsně, protože vybírá podle toho, co nosí kamarádka nebo nějaká hvězda.

  Pěkně napsaný článek! :)

  www.inkablogger.cz

  OdpovedaťOdstrániť