Od šedej a studených odtieňov k teplejším zajtrajškom (o tom ako šedá pôsobí na teplých typoch)

14:39 Aura Beauty 8 Comments

Konzultácia so Zuzkou ma navnadila napísať tento článok, ktorý verím, že mnohé teplé typy inšpiruje. Zuzka je krásna, mladá mamička s nádhernými modrými očami, teplejšou pleťou a neutrálnymi, stredne tmavými vlasmi so zlatistým odleskom.
Na fotografiách som ju však vídala práve v odtieňoch šedej, modrej, studenších odtieňoch oblečenia a líčenia, čo zvádzalo aj k dojmu, že by Zuzka mohla patriť medzi letné typy.
Prekvapivé však bolo osobné stretnutie - Zuzkine žiarivé oči ma už začali ťahať k myšlienkam na vzácny kontrastný jarný typ a už som sa nevedela dočkať, ako si to overím.
Šatky studené a tlmené farby okamžite vylúčili - pleť pôsobila šedasto, zvýraznili sa kruhy pod očami a tmavé miesta na tvári. Oveľa lepšiu službu robili Zuzke stredne tmavé, svieže, teplé farby, neutrálne a kontrastné farby jej tvár prebíjali.
vľavo: Zuzka bez mejkapu a vpravo jemne narýchlo nalíčená s výraznejším rúžom, ktorý si chcela vyskúšať.

Zuzka bola teplým jarným typom prekvapená a sama sa pobavila na fakte, že v šatníku má z jej ideálnych farieb skutočne minimum. K šedej a modrej vždy inklinovala, pretože jej prišli také "akurát". Áno, práve v týchto farbách pôsobí človek dostatočne nenápadne a neutrálne a v náležitých prípadoch aj formálne. Ale výrazne teplý sfarbený typ v nej môže vyzerať fádne a unavene (preto ten môj tlmený dojem z jej fotografií).
Keďže sa samozrejme celý šatník zmeniť okamžite nedá, tieto farby som jej odporučila "otepliť" teplými a neutrálnymi doplnkami a tie umiestniť k tvári.
Nové neutrálne kúsky však odporúčam zháňať už v neutrálnych odtieňoch pre teplé typy. Z neutrálnych odtieňov modrej je vhodnejšia námornícka modrá, ktorá nie je príliš tmavá ani tlmená, ale jasná, čistá a má v sebe aj teplé pigmenty.
Problémom je akurát šedá...

Šedá aj napriek tomu, ak je jej odtieň teplý (obsahuje žltý podtón), nikdy nepôsobí hrejivo a teplo a na teplých typoch. Je to preto, lebo šedá je dokopy zmiešaná čierna a biela, ktoré nikdy nemôžu vytvoriť vyslovene teplý dojem. Aj keď ju pri tvári oživíme teplou farbou, celok vždy pôsobí viac neutrálne (šedá teplú farbu v outfite ochladí a utlmí). Viac si môžete prečítať už v existujúcom článku na túto tému od p. Beátky: Prečo šedá neladí s teplými typmiNasledujúce fotografie ukazujú, ako šedá môže teplý jarný typ potlačiť a opačne výrazne teplé odtiene rozžiariť a oživiť:
horný rad: herečka Amy Adams pôsobí v šedej a studenších odtieňoch mdlo a nezdravo, a to aj keď je oblečená v teplejšom odtieni šedej a nalíčená tiež to celku veľmi nepomáha
dolný rad: sviežejšie, teplé a stredne tmavé farby Amy krásne rozžiaria a jej tvár pôsobí mäkkšie a hrejivo

Rovnaký princíp platí aj pre teplý jesenný typ - aj v tomto prípade je šedá veľmi neutrálna a studená k hrejivej pokožke a vizáži tohoto typu. Vhodnejšou neutrálnou alternatívou sú teplejšie odtiene hnedej (som nenašla vhodný príklad, tak prikladám v porovnaní fotografie s akcentami pre teplý typ).


Nosievate šedú? Patríte k typom ktorým pristane alebo opačne? 


8 komentárov:

 1. Příjemný a poučný článek. :) Za sebe jako teplý podzim musím říci, že jsem šedou ze šatníku už vyřadila nejspíš nadobro. Jediné, na čem si ji možná ještě dokážu představit, je spodní díl oděvu, popř. boty, ale jak člověk jednou spozná ideální barvy a netíhne přímo k oné studenější šedé co se osobnosti týče, nemá důvod ji už cpát nikam, kde by dělala neplechu. :) Děkuji za příjemné počtení.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. super článok, doteraz som si tie rozdiely nevšimla, ale sú naozaj badateľné :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Sedou obcas nosim, i kdyz ke mne typove nesedi. No asi prave proto.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Muj muz nema rad hnedou a zelenou...no a ja vim, ze se mu v nich nelibim, i kdyz mi slusi. Takze to tak nejak porusuji schvalne.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. No já jsem se nejspíš zbláznila, protože jako teplý podzimní typ (který tedy nemám ověřený na 100%, ale sluší mi jeho odstíny, stylizuju si do něj vlasy apod.) jsem si letos nakoupila podezřele mnoho šedých kousků...a to i přesto že vím, že mi moc nesedí a vlastně ji nemám ráda. Asi zato může postupné vyřazování černé z šatníku a nahrazování jinými neutrálními barvami. No a prostě asi je té šedé v obchodech moc:D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. a ja stále tápem a naozaj by som s s tebou potrebovala stretnúť, lebo ja nemám ani najmenšej potuchy, či môžem alebo nemôžem nosiť šedú!
  nemám jej veľa, ale nejaká sa nájde...

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Šedou a jiné chladné barvy jsem nosila hodně, ale když jsem objevila, že mi mnohem lepší službu dělají ty teplé, šedou už téměř nenosím, až na pár výjimek (vlněný kabát, zimní pletené šaty), které se snažím "dotahovat" akcenty vhodnými pro podzimní typ. Mám dojem, že podzimním typům nedělá šedá (samozřejmě v kombinaci s vhodnými barvami) takovou neplechu jako jarním. Šedá je tlumená a jarní typy potřebují svěžest, kterou šedá postrádá.
  Krásný den plný barev!
  Janka

  OdpovedaťOdstrániť
 8. to je milé odhalenie, Zuzke to naozaj v tom líčení veľmi pristane! hlavne tie výrazné pery tomu dodávajú iný rozmer a krásne jej rozžiarili oči ;) je to dobrý príklad, že stačí aj málo, ak je to správne zvolená kozmetika :)
  šedá je krásna farba vo všeobecnosti, ale tá preferencia k nej bude asi u mnohých dám psychologická - nechcú byť veľmi výrazné, nechcú príliš provokovať alebo jednoducho nemajú odvahu. na to asi pomôže len dodať si sebavedomie tým, že sa na seba pozrú v tých ideálnejších farbách.
  osobne k šedej nemám príliš vrúcny vzťah, ale ak je taká tmavšia, prečo nie? na kontrast nemusím predsa využívať len čiernu. ale aj tak, veľa takých kúskov nemám a vlastne ani nikdy som k tomu až tak neinklinovala.

  OdpovedaťOdstrániť