Tlmené leto s krásnymi črtami, nie na prvý pohľad zrejmá jarná farebnosť a "tuning" dvoch krásnych mamičiek

22:40 Aura Beauty 14 Comments

Týždeň dozadu som mala u seba dve krásne slečny Katku a jej kamarátku Petru, ktoré prešli určením farebného typu, úpravou obočia a líčením. A líčila som Evku a Júliu...ale viac v dnešnom článku.

Katkina komplexná premena
Katka, ktorá je vysoké dievča s veľmi peknými črtami tváre, výraznými očami a perami (všakže sa trošku typovo podobá na Angeliu Jolie?). Zmenu vizáže potrebovala ako soľ a verím, že výsledok stojí za to.
Katka chcela najmä zmenu účesu, jej dlhé a ťažké vlasy už nemali objem a potrebovali skrátiť. Rozhodli sme sa aj pre dlhšiu šikmú ofinu. Z dôvodu, že Katkine vlasy sú prirodzene trochu svetlejšie a farbiť si ich kvôli začínajúcim šedinám musí, odporučila som jej ich nabudúce zafarbiť o dva stupne svetlejším, studenším odtieňom hnedej, čo je podobné jej prirodzenému odtieňu.


Šatky ukázali, že Katke svedčia stredne tmavé až tmavšie, tlmené, mierne studené odtiene. Niektoré výrazne tlmené, neutrálne odtiene jej nepristali, taktiež ani výraznejšie studené odtiene z palety chladného leta. Je tlmeným letným typom, tmavým podtypom, ale farebne má bližšie k chladnému letnému typu ako k tlmenej jeseni.

Katke som líčenie trocha prispôsobila k vlasom a urobila ho výraznejšie, použila som šedohnedé tiene z paletky MUR Esential Mattes 2, šedú ceruzku Flormar a zvolila som jemnejší ružovkasto-malinový rúž (Milani Color Statement, Lipstick, odtieň Plumrose). Dôležité bolo vykresliť obočie, ktoré si musí nechať na niektorých miestach dorásť. Potom som urobila jednoduché dymové líčenie očí a snažila sa kútiky oka opticky podvihnúť. V závere som naniesla na líčka trocha staroružovej lícenky.

Katku "predtým" a finálny výsledok si môžete porovnať tu:


Krivky postavy typu "hruška" sú predurčené k ženským prvkom
Katka je vysokej postavy (má niečo okolo 180cm) typu A - hruška - má trochu dlhší trup, úzky pás a útlejšie ramená v pomere k širším bokom a stehnám. Paradoxne nosí svetlejšie spodné diely a voľnejšie, športovejšie vrchné diely oblečenia. Jej štýl je ležérno-rebelský (má rada conversky, košele a zaujímavosť: hrá perfektne na bicích) ale jej osobnosť je aj romantická a umelecká. Teda je vhodné jej štýl trocha zoženštiť a pridať doň zopár romantických či umeleckých prvkov. Ideálom je upútať na vrchnú časť postavy farebnejšími a tvarovanejšími zvrškami, zaujímavými doplnkami, náhrdelníkmi, pokrývkami hlavy.
Týždeň dozadu sme boli s Katkou na jednej svadbe, kde mala kvetinovú čelenku (poradila ju jej práve Petra) a žlté šaty strihané do A. Mimo Katkin bežný štýl, no vyzerala v tom výborne a zbierala komplimenty: 

Katke som odporučila svetlé, v páse neforemné, bedrové a slim džínsy vymeniť za džínsy či nohavice s vyšším pásom v neutrálnych, tmavších tlmených farbách. Ideálny je cigaretový alebo rovný strih (na zvoňáky, hoci sa vracajú do módy, nemá každý náladu), ktorý postavu opticky vyváži, zdôrazní štíhly pás a vyrovná nepomer medzi užšími lýtkami a širšími stehnami.
Katka môže smelo nosiť aj sukne a šaty v kombinácii so svojimi obľúbenými teniskami. Dôležité je, aby sukne mali správny strih a boli farebne nenápadnejšie, aby pozornosť smerovala od pása nahor. Romantickosť a ženskosť sukní a šiat utlmí koža, džínsovina a rebelskejšie či minimalistickejšie doplnky. Strih šiat a sukní je vhodný áčkový so zvýrazneným pásom. Je dobré sa držať zlatého pravidla: "Sukňa má končiť na mieste, kde sú nohy najštíhlejšie a najkrajšie vytvarované." Teda u tohto typu postavy môžu narobiť škodu príliš krátke sukne, ktoré pútajú zbytočnú pozornosť na širšie stehná.
Verím, že Katku zmena účesu a poznanie vhodných odtieňov a strihov naštartuje a že bude mať odvahu dovoliť si viac ako doteraz - nebáť sa ani ženskejších prvkov a citlivo ich zakomponovať k jej štýlu a osobnosti.

Teplé farby a hľadanie ideálneho odtieňa vlasov
Petra zasa chcela vedieť aké farby jej pristanú. Z fotografií som nemala žiadnu konkrétnu predstavu, pretože Petra vystriedala snáď všetky farby vlasov - od tmavohnedej, mahagónu, ryšavej až po blond. Taktiež aj čo sa farieb týka, nosí ich širokú škálu. Petrine vlasy boli už príliš zosvetlené a studené. A práve svetlé vlasy zvádzali k pastelovým farbám. Petrina tvár však pôsobí mäkko, hrejivo, jej pleť je svetlá, zlatistá a má krásne pehy. Farba očí je zelenomodrá so zlatistou "slnečnicou" v strede dúhovky. Petrine prirodzené vlasy sú pravdepodobne tmavosti 7-8, jemne zlatisto sfarbené (pigment 3).
Pred určením farebného typu som váhala som medzi jarnou a tlmenou jesennou farebnosťou (svetlý podtyp). Petra si hádala svetlú jar ale šatky jasne ukázali že pastelové farby sú na Petru prijasné, tlmené jesenné odtiene fádne a teplé jesenné odtiene smutné a ťažké. Najkrajšie a najsviežejšie vyzerala v stredne tmavých, teplých ale sviežich odtieňoch, ktoré patria teplému jarnému typu.

Vyskúšali sme hrejivejšie líčenie, aké Petra veľmi nenosila. Sama tvrdila, že sa v neutrálnych a chladnejších tieňoch, aké bežne dostať v drogérii cítila fádne a bez iskry. Zlatožltá v kombinácii s teplou stredne hnedou a teal linkou rozžiarila jej oči, ale na fotografiách vidieť, ako líčenie neladí s chladnejšími vlasmi - tie je potrebné nielen o dva odtiene stmaviť ale aj pretepliť zlatistými - pigmentami. Petra je dôkazom, že teplý jarný typ môže mať odtieň vlasov iba mierne teplý, zlatistý - k teplým typom nemusia patriť iba ryšavky.
Petra potrebuje teplé, svieže jarné farby strednej tmavosti. Na fotografii je vidieť disharmóniu medzi zlatistou pleťou a chladnejšími, bledými vlasmi.
Petre sa jej odtiene veľmi páčili a tieto slnečné, svieže farby veľmi ladia aj s jej srdečnou a veselou osobnosťou.

Aj mamy na materskej môžu vyzerať šmrncovne
Deň po tejto konzutácii som líčila Evku a Júliu, mladé mamičky (obe tmavé zimné typy), ktoré sa chystali na svadbu ich kamarátky. Tentoraz nebudem veľmi obkecávať a ukážem vám rovno fotky.

Evka je mamka už takmer dvojročného šibala a hoci sa vždy pekne upraví, niekedy sa únava dá ťažko zamaskovať - dobrý korektor a kamufláž však robia divy. Jej prianie bolo do líčenia zakomponovať troška modrej - keďže modrá na hnedých očiach vo veľkých plochách nevyzerá dobre, použila som modrú linku Essence odtieň Beach Bum a k tomu doladila malinový dlhotrvácny rúž Dermacol 16H - odtieň 06 a ružovú lícenku od MUR v odtieni Hot, ktorá tvár osviežila.

Júlia sa veľmi nelíči (má krásnu pleť, veľa jej netreba kryť), preto chcela líčenie len decentné, neutrálne ladené. Zvolila som iba jemný tieň v ohybe a výraznejšiu linku, trocha bronzeru, jemné pery. Líčenie som zamerala na obočie - je vidieť ako jeho úprava tvár zvýrazní a rozjasní pohľad:

Týmto ďakujem všetkým dámam za možnosť zverejniť fotografie.
Ktorá premena sa vám páčia najviac? Čo na sebe by ste skorigovali vy?

Prajemvám bez tepelnej ujmy prežité extrémne horúce dni (nech rýchlo skončia). A týmto štartujem po období oddychu viac aktivity na blogu :)

14 komentárov:

 1. Odpovede
  1. Áno, mne typovo a veľkými očami pripomína herečku : Anne Paquin ktorá je tiež tmavý typ, ale škoda, že sa posledné roky farbí na blond.

   Odstrániť
 2. Ještě chci doplnit, že je super, že sem dáváš fotky s jejich souhlasem, protože celebrity jsou přece jen pořád nádherné a líčení může trochu zkreslovat. A obočí mám podobné jako má Julča - přijde mi, že ho má nevýrazné oproti očím a vlasům, jako to mám já a sem ráda, že mít tmavé výrazné obočí není hlavní priorita u tmavých zim.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Väčšinou súhlasi so zverejnením málo žien, rešpektujem to, ale je to škoda, lebo práve takéto situácie "zo života" najviac inšpirujú.
   Tmavé typy nemusia mať vlasy a obočie iba výrazne tmavé, môže to byť aj stredná tmavosť (ja tiež nie som južansky tmavá, ale vlasy mám skôr niečo medzi tmavosťou 6-5) - dôležitá je celková sýtosť sfarbenia a pozitívna reakcia tváre na tmavé a sýte farby. Zvýraznenie obočia vkusne a s citom či už farbením alebo jeho líčením má však určite pozitívny účinok a tvár prekukne, platí to pre všetky typy :)

   Odstrániť
  2. Ach jo kdyby někdo po mě chtěl souhlas se zveřejněním mých fotek kvůli inspiraci druhých, neměla bych s tím problém a takhle mi to mrzí, že s tím lidi mají problém. Nu co s tím ale naděláme.
   Tvůj blog mi byl doporučen ze Supervizáže a musím uznat, že jsi pro mě můj nejvíc inspirující blog, protože sme obě dvě (aspoň si to skromně myslím) podobně zbarvené, nebo spíš podobně tmavé. Tmavost vlasů mám taky 6 (vlasy si nebarvím, ale měla jsem vyšisovaný vlasy v tmavosti 7 a to si každé léto přijdu vyblitá. proto jsem si nechala dát přeliv v tmavosti 6. Na profilovce jsou to moje nebarvené přirozený odstín) a oči mám taky velice tmavě hnědé. Pokožku mám zase naopak docela světlou. Vybírám si ty nejsvětlejší make-upy. I teď, kdy jsem docela opálená, mám asi druhý nejsvětlejší make-up. jen mám pořád problém zařadit se teplotně. Miluju totiž teplé barvy, ale čím víc se zajímám o barvy (teď jsem úplný závislák na info o barevných typologiích!) tím víc vidím, že úplně teplé barvy ke mně nejdou a lidi kolem mě mi zase říkaj, že jsem spíš chladnější typ. Když já mám pocit, že mi víc sluší zlatá než stříbrná. Jo a taky jsem úchyl na červenou :)

   Odstrániť
 3. Krásné líčení. Nejvíce se mi líbí změna u Evky. Nemám úplně v oblibě dolní linky tužkou, ale Evě to vyloženě sluší. Jen takový malý detail podle mne chybí k úplné dokonalosti a sice to, že barevné linky na horním víčku nejsou do ztracena ale jakoby useknuté. Možná jsou, ale na fotkách to tak nevypadá. Jinak to všem moc sluší!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár :)
   Spodná linka môže niekomu svedčať a oko zvýrazniť, závisí aj od tvaru oka a aj od farebnosti - jemnejšie a svetlejšie typy v tom vyzerajú čudne.
   Myslíš vnútorný kútik (tam asi to pravé oko je troška nie ok ako pozerám detail) alebo celkové rozmazanie linky? Lebo tá Essence kajalová ceruzka je sama o sebe dosť mäkká a prebehla som ju ešte smudger štetcom a na spodné riasy som ju nanášala iba štetcom.

   Odstrániť
 4. Ja by som taaak chcela, aby mi niekto konecne objasnil aky som typ. :))) Lebo sa citim uplne stratena, ked si uz myslim, ze som sa konecne spravne odhadla, tak zrazu sa znova zmatiem, a som tam kde som aj bola. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak je potom najvyšší čas prísť na konzultáciu :)

   Odstrániť
 5. Miška, ak by som ti poslala nejaké svoje foto, vedela by si mi poradiť, čo som vôbec za tip? Sama sa v tom nejako motám. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bohužiaľ na základe foto sa to nedá určiť, fotky môžu veľa skresliť.

   Odstrániť
 6. V tomto článku je fakt vidět, že často stačí málo a je tu úplně jiný člověk. U Katky by se mi taky líbilo více romantiky, ale musí to cítit sama, styl máme prostě v sobě. Petra je krásné teplé jaro (to bych snad i poznala :-)), škoda toho chladného odstínu vlasů. A ty dvě mladé maminky - tam jsou změny velmi nápadné, hlavně u Julie jsem až překvapená. Na těch dvou fotkách vypadá jako dvě různé ženy. A spodní linka jako by jí otevřela a rozjasnila oči. Moc se mi to líčení líbí. Taky by mi asi něco podobného slušelo, ale teď v těch vedrech se nelíčím vůbec, vadí mi i rozpuštěné vlasy...
  Miško, jako maminka jsi prošla dvakrát "jiným stavem". Jak jsi řešila módu? Na mně už to začíná být pomalu znát a ráda bych uvítala nějaké tipy, co je vhodné pro nastávající maminky. I rady ohledně slavnostního a zimního oblečení (přírůstek čekám na přelomu ledna a února). Díky a krásné léto plné inspirací (i to ochlazení, ale ne příliš velké :-))
  Janka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Janka, ďakujem za postrehy...veľaráz sa s tým stretnem, že človeku stačí máličko, najdôležitejšie je poznať svoje prednosti a na ne upútať - napr. krásne oči, štíhle nohy, pekné vlasy... zvýrazniť svoju dominantu a hneď človek je akoby iný.

   Čo sa týka tehotenstva tak realita je taká že obchody s tehotenskými vecami sú predražené. Ja som vsadila na basic kúsky (tričká, svetríky, džínsy z HM mama: http://www2.hm.com/cs_cz/zeny/vybrat-podle-produktu/tehotenske-obleceni.html ) a kombinovala ich s so zaujímavými doplnkami alebo si vystačila s vecami, ktoré nie sú tehotenské ale majú strih, do ktorého sa vojde bruško (empírový, rôzne tuniky, dlhšie topy a šaty). Veľkou pomocou boli sekáče a nakupovala som aj v bazáriku na modrom koníku :) . Slávnostné šaty či zimné šaty (napr. pletené, z teplejších materiálov) sa dajú zohnať aj v reťazcoch či na internete ale strih musí byť prestrihnutý pod prsiami, prípadne rovný a širší v oblasti bruška, veľa závisí aj od tvaru postavy - výber typu výstrihu, dĺžka šiat atď.

   Len tak na rýchlo som nahodila jeden reťazec a našla som šaty, ktoré by sa dali nosiť aj v tehotenstve, samozrejme treba skúšať a prihliadať na typ postavy, možno zobrať ja o číslo väčšie:
   http://www.orsay.com/de-de/collection/kleider/tunika-kleid-mit-stickerei-schwarz-blau-44300056.html
   http://www.orsay.com/de-de/collection/kleider/kleid-mit-detail-schwarz-41003160.html
   http://www.orsay.com/de-de/collection/kleider/kleid-mit-punkten-diverse-blau-47106146.html

   Podobný článok už existuje tuto: http://goo.gl/0gTkSp ale môžem sa v článku pokúsiť o moje dojmy a ako som sa obliekala ja...

   Drž sa Janka a všetko dobré tebe i bábätku! :)

   Odstrániť
  2. Miško, moc děkuji :-)

   Odstrániť