Prepojenie farebnosti, tvaru postavy a štýlu (alebo ako som radila umelecko-romanticky založenému chladnému letu s postavou V)

23:44 Aura Beauty 0 Comments

Nedávno bola u mňa na konzultácii Barbora, ktorá dostala od manžela konzultáciu určenia farebného typu ako darček (čo je veľmi krásne gesto a oceňujem jeho kreativitu). Navyše takýto relax pre mamičku na materskej dovolenke je viac než vítaný :)

Baška je mladá, krásna žena s veľkými očami stredne tmavej modrošedej farby a neutrálnymi svetlohnedými vlasmi. Odhadla som ju na tlmený letný typ/tmavší podtyp ale realita bola iná. Baška bola vo výrazne tlmených a neutrálnych farbách fádna a práve chladné letné farby podčiarkli jej farbu očí a rozjasnili pleť.
ilustračná foto: lorealparisusa.com
O farby teda v tomto článku primárne (až tak veľmi) nepôjde, ale o oživenie šatníka. Baška totiž vždy inklinovala k stredne tmavým, chladným letným farbám a je aj letná osobnosť. Teda výber správnych odtieňov nebol pre ňu až takým problémom, chcela si svoj typ iba potvrdiť a rozhodnúť sa či sa uberať tlmeným alebo chladným smerom. Najväčším cieľom konzultácie bolo "prelúskať" sa šatníkom a objaviť nové kombinácie, či zistiť, ako skombinovať to menej vhodné a vylúčiť to úplne nevhodné.

Počas konzultácii postupne zisťujem, že ak človek radí ohľadom farieb v šatníku, úzko prepojená je aj problematika tvaru postavy, základy už mám a postupne sa vzdelávam. Hoci to ešte nemám vychytané úplne (ale raz sa tomu budem snáď odbornejšie venovať), snažila som sa jej poradiť aj týmto smerom - najmä v tom, na aké plochy a časti postavy aké farby použiť, a aké doplnky umiestniť tak, aby vynikli práve tie jej najkrajšie proporcie.

Baškinimi prednosťami sú krásne vlnité vlasy, veľké oči, krojené pery a výrazné lícne kosti, štíhla šija, pekne vyrysované paže a ruky a štíhle nohy. Jej postava je atletická, s rovnejším a dlhším trupom, užšími bokmi, trochu širšími ramenami a šľachovitejšími, vytvarovanými končatinami - teda Postava V (viac si môžete prečítať tu na blogu p. Beátky).
Postava V - Kate Middleton: badjoan.com

Čo sa týka tvaru a rád ohľadom strihov vzhľadom k typu postavy, odborné odporúčania by boli zložitejšie a podrobnejšie, ale sústredila som sa najmä na základy - čoho sa vyvarovať a na akých plochách farby kombinovať, aké doplnky použiť - s dôrazom na Baškine prednosti.

K farebnosti a postave treba jednoznačne zahrnúť aj štýl a osobnosť človeka. Baška vyzerá veľmi jemne a dievčensky, je to umelecká duša a to sa prejavuje aj na jej oblečení, ktoré je ležérnejšie, uvoľnené, rada doň zakomponuje hravé a originálne prvky. Má rada šatky, rôzne handmade doplnky, avšak spolu s tou dievčenskosťou by bola rada aj rafinovane ženská. Ako však prepojiť práve tú strohosť postavy (ku ktorej  pristanú práve jednoduchšie strihy) s romantikou a umeleckým cítením? Dá sa to? Samozrejme, že áno! A najmä doplnkami.
ilustrácia toho, ako "updatnúť" a doplnkami oživiť Baškin šatník, ideálom je fúzia jednoduchých strihov a zaujímavých akcentov a doplnkov - je to však iba inšpirácia, výber doplnkov  je samozrejme na nej

Moje rady v skratke:

ÁNO! Pozornosť zamerať na:
-  nohy (voľba farebne a štýlovo výraznejších topánok, pančúch, dĺžok sukní a šortiek nad kolená, voliť priliehavé a farebne či vzorovo výraznejšie nohavice, sukne, šortky...teda pre ňu to znamená viac odvahy)
pursuitofshoes
orsay.com
- vlasy, tvár a šiju - farebne sa vyblázniť na rôznych vlasových doplnkoch, čelenkách, klobúkoch, čiapkach, náušniciach a dlhších náhrdelníkoch zvýrazňujúcich peknú šiju, či zvoliť líčenie s dôrazom na krásne oči a lícne kosti, pery)
world-of-makeup.com
sashe.sk/antoinette

- ruky a zápästie - umelecké prstene, rôzne náramky, hodinky či krásny lak na nechty pritiahne pozornosť nielen na ruky či zápästia ale odvráti ju smerom nadol - k častiam postavy, ktoré sú tie krajšie, rovnako funguje aj pekná kabelka umiestnená tiež s rovnakým cieľom)
sashe.sk/terinela
cafemomstatic.com

Z palety odtieňov pre chladný letný typ teda na tieto oblasti voliť stredne tmavé farebnejšie odtiene a akcenty, vhodné vzory.

NIE! Pozornosť odvrátiť od:
- ramien - na vrchnú časť oblečenia voliť neutrálne a menej nápadné farby, strihy, ktoré nepútajú na oblasť ramien, vyhnúť sa puff rukávom, volánikom, tenkým ramienkam, výrazným golierom, lodičkovým a vodorovne sa tiahnucim výstrihom...), doplnky v oblasti krku voliť tak, aby postavu nerozširovali smerom k ramenám (náhrdelníky voliť skôr dlhšie a padavejšie a šatky viazať tak, aby ich časť viac visela dole než aby boli objemné pri krku a ramenách).

- širšieho a rovnejšieho pása - pás zbytočne nezvýrazňovať strihmi, pútavými farbami, širokými a nápadnými opaskami, príliš priliehavými líniami v páse a strihmi nohavíc, sukieň a šortiek s vysokým či výrazným pásom

- úzkych bokov - nezužovať boky opticky tmavými a nenápadnými farbami ak je vrch oblečenia výraznejší, vyhnúť sa úzkym a rovným strihom sukní v neutrálnych a tmavších farbách

Baškinou výzva teda bude dvojitá - na problematickejšie partie si musí zaobstarať chýbajúce neutrálne a nadčasové kúsky, ktoré budú strihovo jednoduché a nezvýrazňujúce nedostatky. A opačne - na svoje prednosti bude hľadať zaujímavé farebné akcenty a originálne, jej osobnosť vystihujúce doplnky, nápadnejšie spodné diely s dôrazom na krásne nohy.

Ako ste na tom vy? Viete čo vám pristane? Prepájate vzájomne svoju farebnosť, štýl a tvar postavy?


0 komentárov: