Ako na červeň vo vlasoch

22:38 Aura Beauty 27 Comments

"Daj si mahagón, alebo ryšavú..." radia nám často kamarátky, ak sa pýtame, čím by sme sa mali osviežiť a zmeniť svoju vizáž. Červené odtiene na vlasoch skutočne vzbudzujú pozornosť, osviežujú, pôsobia vášnivo, rebelsky a nespútane. Veď sa aj vraví, že kto nemal "zrzku", nevie čo je láska :)

Prirodzene červenovlasých ľudí je veľmi málo: anakhaircolorcorner
Príroda však frekvenciu "červeného génu" značne obmedzila, preto sú prirodzene červenovlasí ľudia takí vzácni. Na mňa pôsobia divoko a súčasne tajomne a originálne. A práve preto, že v prírode je červená fakt výnimočná, nesvedčí každému.
Tento článoček vznikol ako tretí zo série o farbách vlasov (po blond a čiernej) a ako odpoveď na časté otázky čitateliek, ktoré chceli tieto odtiene vyskúšať, ale neboli si isté, či im svedčia.

Mahagón a karfioly

Po uliciach tomu vídame okrem blond a čiernej aj "mahagónové" masy - je škoda, ak ženy v istom veku siahnu práve po mahagóne, ktorý je všeobecne nie veľmi prirodzeným a okrem toho chladným a výrazným odtieňom. Mnohé ženy ho berú ako oživujúci prvok, ale jeho účinok je skôr kontraproduktívny. Tu platí opak - len tie čo najprirodzenejšie odtiene skutočne omladzujú. Mahagón a účes a lá "karfiol" (česky "květák" znie oveľa lepšie) sa stáva bohužiaľ uniformitou žien zrelého veku.
ilustračná foto: slodive.com
Nie je červená ako červená - táto farba má mnoho podôb a odtieňov a pre jednotlivé farebné typy platia rôzne odporúčania ako si svoj odtieň červenej vybrať.  Ako? pozrieme sa na to v nasledujúcich odporúčaniach:

1. Farebná teplota 

Alebo pevný základ, na ktorom stavať a kde musíme pri výbere farby vlasov začať. Veľmi zjednodušene vysvetlené - studené odtiene majú v sebe modrý prípadne fialový podtón a teplé žltý či oranžový. Sú však aj neutrálne odtiene a nezávisí len od tónu našej pleti, ale od toho, ako je naša farebnosť namiešaná.

Ak si vyberieme opačnú farebnú teplotu červenej, ako je tá naša, môže nám to narobiť s vizážou paseku. Príkladom je Emma Stone (teplý jarný typ), ktorá v studenom odtieni červenej (a ešte k tomu v príliš tmavých farbách a tvrdom líčení) pôsobí strnulo, tvrdo a staršie, kým naopak v jasnejšej, sviežejšej teplej medenej vyzerá dievčensky a žiari.

2. Pigmenty

Ako sa v tom vyznať? Samozrejme, najlepšie je to nechať na kaderníka (ideálne takého, ktorý má cit pre farby, alebo ešte lepšie, vyzná sa vo farebnej typológii).
Teória o odtieňoch vlasov už bola načrtnutá v predošlom článku o odtieňoch blond. Nám stačí vedieť, že červenú farbu dodávajú farbám na vlasy namiešané pigmenty (ďalšie číslo alebo viac čísel za prvým číslom v označení farby - napr. 5/4, 5/43) a to nasledovné:
0/4 - medený - výrazne teplý odtieň
odtieň 7/3 (tmavosť 7, medený pigment)

0/5 - mahagón - neutrálny až mierne chladný odtieň
odtieň 7/5 (tmavosť 7, mahagónový pigment)

0/5 - červený pigment - čistý, žiarivý odtieň, najmenej prirodzene vyzerajúci
odtieň 7/6  (tmavosť 7, červený pigment)

Ďalej platí pravidlo, že čím je tento pigment pridávaný do svetlejšej farby, farba je jasnejšia a žiarivejšia, samozrejme sýtosť/tlmenosť farby môžu ovplyvniť aj iné pridané pigmenty:
hairglobalservice.com

3. Farebné vlastnosti

Je veľmi ťažké písať zovšeobecňujúce odporúčania, pretože každý z nás je farebný originál. Avšak je dobré sa riadiť svojou dominantnou farebnou vlastnosťou, tá nám povie ešte viac informácií ako iba farebná teplota. Ale musíme si uvedomiť, že aj v rámci jedného farebného typu existuje rozmanitosť tmavosti aj odtieňa vlasov - preto vždy vychádzajme zo svojej prirodzenej farby.

Svetlé typy potrebujú, aby ich vlasy boli najmä svetlé. Preto im výrazne teplé či žiarivé odtiene červenej nepristanú.  Prevaha svetlosti/pastelovosti v odtieni so štipkou zlatistého pigmentu je lepšou alternatívou ako výrazné, teplé, či naopak chladné a tmavé odtiene.
Na obrázku má Blake Lively (svetlý jarný typ) teplý medený odtieň, ktorý jej tvár paradoxne robí fádnejšou a potláča jej vizáž do úzadia. Prvé čo si všimneme sú výraznejšie vlasy, nie jej črty tváre.

Tmavé typy potrebujú to, čo svetlé ale v opačnom poradí. Ich vlasy by mali byť neutrálne a v prevahe tmavé, iba oživené červenkastými, prípadne mahagónovými odleskami či melírom. Sú to práve vlasy, ktoré spolu s očami, perami a obočím im dodávajú sýtosť a tmavosť. Zníženie sýtosti, či kontrastu spôsobuje mdlejší vzhľad.
Julia Roberts (tmavý jesenný typ) vo výrazne teplej farbe strednej tmavosti nevynikne, naopak v tmavších gaštanových odtieňoch 
Tlmené typy
Výrazná zamatovosť a tlmenosť ich sfarbenia ich taktiež zaraďuje medzi typy, ktorým výrazné červené odtiene nesvedčia.
Drew Barrymore (tlmený jesenný typ) je úplne vľavo v teplej a jasnej farbe určenej pre teplý jarný typ, spolu so zosvetleným obočím a príliš tmavým rúžom táto štylizácia pôsobí čudne. A mahagónová chladnejšia farba (v strede) nevyzerá lichotivo, ale robí Drew tvrdšou a staršou. Ideálny je prirodzený, neutrálny odtieň oživený mierne teplým ombré alebo melírom.
Speváčku Ashlee Simpson (tlmený letný typ) výrazný a studenší odtieň červenej prebíja, jemnejšie vyzerá v prirodzených premelírovaných odtieňoch.

Kontrastné typy
O nich by sme mohli teoreticky povedať že znesú výrazné, žiarivé, neutrálne odtiene červenej. Ale nie vždy to platí, najmä ak si vlasy príliš zosvetlia, stratia povestnú iskru a kontrast. Ideálne sú čisté, neutrálne farby, mierne teplé odlesky sú vítané.


Alexis Bledel (kontrastný zimný typ) v svetlej, žiarivej medenej nepôsosbí dobre, lebo zosvetlením jej vizáž stratila na kontraste

Chladné typy
Tie by sa mali strániť veľmi teplých, medených odtieňov - pre ne sú chladnejšie mahagónové odlesky úplne v poriadku.
Emily Blunt (chladný letný typ) vyzerá v teplom a žiarivom medenom odtieni neharmonicky vzhľadom k jej chladnej pleti

Teplé typy Potrebujú jednoznačne teplé pigmenty a práve v ich radoch sa vyskytujú prirodzené červenovlásky. Teplý jarný typ vo všeobecnosti vyzerá lepšie v svetlešjích, sviežejších odtieňoch, naopak teplá jeseň potrebuje trochu vlasy utlmiť. Ale aj medzi týmito typmi môžu existovať prípady, kedy človek vyzerá lepšie v neutrálnejších odtieňoch s jemne teplými odleskami ako vo výrazne červených vlasoch - napr. Kate Beckinsale či Andie McDowell, teda teplé jesenné typy s tmavými vlasmi.
Nicole Kidman (teplý jarný typ) v tlmenejšom jesennom odtieni (vpravo) pôsobí fádnejšie. Pre teplý jesenný typ by to platilo opačne. Jarné typy potrebujú žiarivejšie, jasnejšie odtiene a jesenné trochu sýtejšie odtiene.
3 .Farebný kontrast je ďalšou dôležitou súčasťou výberu odtieňa vlasov. Ide o "farebnosť" tváre - ak je farebnosť tváre "menej pestrá", tak mu viac pristanú kombinácie oblečenia tón v tóne a "menej pestrejšie vlasy":


4. Osobnosť
Pravidlá treba občas porušiť a rebelantskejšie povahy si žiarivé červené odtiene rady vyberajú. Patrí to k mladosti, ich štýlu života - napr. Rihanna a Kristen vyzerajú harmonickejšie v neutrálnejších preteplených odtieňoch, ale neboli by to ony, ak by sa nesnažili zaujať vlasmi aj inými excesmi.


U mňa kedysi dávno medená dlhšie frčala počas hennovania ešte na výške a mala som aj mahagón, ale už by som sa k tomu nevrátila, boli to mladícke nerozvážnosti :)

Mali ste už na svojich vlasoch červenkasté odtiene? Radi na svojich vlasoch experimentujete doteraz alebo vám už stačilo? ;)

27 komentárov:

 1. Opet bezva clanek. Jsem prirozena zrzka, teply podzim. Jen nyni je mam tmavsi diky medene henne, protoze uz se ozvaL sediny. Rada bych svetlejsi, ale nechci byt otrokem svych vlasu a chodit ke kadernici na chemicke barveni kazdy mesic. Navic se i striham sama.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár. Nemusíme sa držať 100% prirodzenej farby, ide skôr tú farbu doladiť k tvári. Mňa na tvojich vlasoch nič neruší, naopak ich žiarivejšia farba pristane k tvojej tvári, keďže aj oči máš "pestrejšie", nie si až tak sýta - teda skôr typ ako Julianne Moore. Si šikovná, že sa aj striháš.

   Odstrániť
 2. som si kedysi tiez presla mahagonom, potom cokoladou, gastanom. Momentalne som si asi pred rokom vlasy zafarbila posledny krat, ale velmi podobnym odtienom ako povodny vlas (teda az na to ze mi to chytil priserne tmavo :D). Momentalne je uz na kompletku skoro vymyta a ani nie je vidiet odrasty, tak rozmyyslam, ze uz farbenie necham tak a ostanem pri svojej vlastnej farbe, ktora je dobra. Len keby sedive vlasy nepribudali, no :D Ak by som v buducnosti chcela zmenu mozno by som vyskusala nejaku studenu fialovu, apson na chvilku :) Inak dobry prehlad! Velmi uzitocny!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za reakciu, Monika. Ja som mala na hlave tiež všetky spomínané odtiene, z nich mi asi najviac sadne čokoláda, ale moja skutočná farba je nudnejšia, neutrálna strednehnedá a už vyše polroka sa nefarbím a som spokojná, vlasy ozdraveli :) Tiež som si už našla pár šedín, no ak poznáme aké "čísla" si vybrať aj farbenie v budúcnosti kvôli šedinám si dobre zmenežujeme ;))

   Odstrániť
 3. Konečne! Treba to povedať naplno a podložiť argumentami....červená nie je univerzálne riešenie na omladenie a originalitu.....výborný článok, toto by si mali prečítať asi aj muži :-) ....ale hlavne mladé dievčatá, ktoré zo seba robia červenými odtieňmi mladé strigy (nerátam gotičky, punkerky a iné subkultúry - oni to robia v rámci prejavu). Pri pohľade na Evu Sakálovú mi napadol môj dlhodobý problém....oči tmavšie a výraznejšie než vlasy...ako na určenie farebnosti, ako sa zladiť (napr. vyskúšala som cca 50 okuliarov, kým som si vybrala dvojfarebné, aby farebne išli k celej tvári - nielen k očiam/koži/vlasom)?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, platí to aj pre mužov, hoci si vlasy nefarbia...ale u chlapov sa stretávam skôr s reakciami, že si na ženách cenia prirodzenosť. Dvojfarebné okuliare sú dobrou voľbou pri tomto probléme, alebo je potrebné zvoliť odtieň, ktorý je niečo medzi tmavosťou vlasov a očí.

   Odstrániť
 4. Vsadím se o cokoli, že Emily Blunt chladné léto není.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A na aký typ ju vidíte vy? Samozrejme, pri celebritách je to len odhad z fotografií, mne však Emily príde na zimný typ málo sýta a kontrastná. Tu vyzerá veľmi prirozene. Aj pani Beátka zo Supervizáz.net ju radí k chladnému letu.

   Odstrániť
 5. keď som pred 8 rokmi prechádzala z hnedej na blond, mala som ryšavé obdobie...a keď vidím tie fotky...och nie, otrasné :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja si to hovorím, keď pozerám staršie fotky :) Už nikdy viac :D

   Odstrániť
 6. skvely clanok! myslim, ze cervena sa hodi skutocne malo ludom..a myslim, ze sa nehodi ani mne. Na druhej strane si myslim, ze zivot je prilis kratky na to, aby sme nosili len tu jedinu pravu a najlepsiu farbu :D
  Okrem mahagonu :D to fakt neslusi nikomu ;D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, je to o tom, že mladosť, dravosť, experimenty ;)) Ale na druhej strane ty si vždy napr. to líčenie doladíš zimnejšie, ani nenosíš často jesenné farby, teda nerušia tam iné veci.

   Odstrániť
 7. Ahoj..No ako ma poznáš, tak ja som prešla riadnou premenou, od mojej prirodzenej blond, melirom až nakoniec k hennovaniu.. Tam som mala pomerne studenú červenú. Aspoň mne tak prišla. Ale asi bola moc tmavá na mňa. Teda to ste mi poradili, keď sme diskutovali na fore. Myslím, že zbaviť sa červenej vo vlasoch bol dobrý krok, aj keď pre mňa osobne veľmi ťažký. Keďže som mala krásne dlhé červené vlasy po pás, ľudia ma zastavovali a pýtali sa ako som to dosiahla. Bola to veľmi príjemná pozornosť.
  Čo ma na článku zaujalo je, že si Emmu Stone zaradila medzi teplé typy a ešte jarné. Ju som všade našla ako Studené leto, prípadne ako jeseň (záleží od stránky). Ako jar som ju nikdy nevidela. Myslím, že u Emmy je problem hlavne v make-upe, používa moc tvrdý .. čo ju ostaruje.. Mne sa moc v blond vlasoch nepáčila, asi že som ju poznala len v červených.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasné, Adrinka, pamätám si to...podľa mňa ti ľudia vtedy chválili len vlasy samotné - ich dĺžku a farbu, že boli lekslé ale nechválili ťa ako celok. A to je problém výrazných vlasov - ak má človek jemnejšie sfarbenie, človek si všimne vlasy a nie črty tváre.
   S blond vyzeráš oveľa jemnejšie a sviežejšie, viac ti vyniknú oči.
   Emma určite nie je studený typ, pozri túto fotku: http://www.hji.co.uk/wp-content/uploads/sites/2/2014/05/braid-emma.jpg Na internete sú niektoré označenia nepsrávne, jasné, pri celebritách je to ťažšie na 100% povedať, áno je presne tento typ. Ale z Emmy mám sviežejší a teplejší dojem ako sýtejší a tlmený: http://cdn03.cdn.justjaredjr.com/wp-content/uploads/headlines/2014/10/emma-stone-birdman-premiere-nyc.jpg , jesenný. Mám rovnaký názor ako aj pani Beátka: http://www.supervizaz.net/blog/celerity-a-farby-emma-stone , ktorá sa prikláňa k teplému jarnému typu.

   Odstrániť
  2. Pekny clanok Miska. Cervena vo vlasoch moze byt zaujimava a skvela, ale nie na kazdom, je to rovnake ako s inymi vyraznejsimi odtienmi.
   K Emme - ona naozaj nevyzera ako klasicky jarny typ, skor ako prechod jari smerom k jeseni. To ale jej jarnu farebnost nevylucuje, skor to potvrdzuje ze delenie na 12 typov moze byt niekedy malo. Existuju jarne typy, ktore su dost teple, ale mierou kontrastu su uz trochu blizsie k jesennym a myslim ze Emma by mohla byt prave tymto pripadom. Ale su to samozrejme len dohady a spekulacie, ako vzdy ked sa farebnost urcuje podla fotiek.

   Odstrániť
  3. Ako pravdu povedať, mne sa moc studená tiež nezdala.. Ja som sa skôr k ten jeseni prikláňala.. Niečo ako lindsay lohan ..
   A pri mojich vlasoch to bolo presne o vlasoch, celok zanikal. Boli len vlasy. Teraz som celkom spokojná, hlavne sa v mojich vlasoch stratia šediny, ktoré budú časom prichádzať, pretože uplne bezfarebné vlasy tam mám už od dectva..

   Odstrániť
 8. príjemný spôsob, ako uzavrieť tematicku farbenia vlasov, Miška :) veľmi prehľadné a kompaktné. na červenovlásky sa veľmi rada dívam s tým, že by sa mi páčilo patriť k nim tiež. kratučkú chvíľočku som mala i ja červenú hrivu, nepamätám si odtieň, ale bolo to niečo teplejšie a tmavšie. nebolo to až tak výrazne mimo ako na na poniektorých fotkách v článku, ale necítila som sa v tom sama sebou. našťastie, čoskoro sa to vymylo, moje vlasy sa veľmi na farbenie nechytajú, ony samy vedia, čo chcú :) a toto mi ešte pripomína tú roztomilú epizódu z Anny zo Zeleného domu, keď sa chcela odfarbiť na čiernu (aby bola ako princezné z romantických príbehov) a ostali jej zelené vlasy. časom i ona prijala to, čo dostala do vienka, a to je veľmi povzbudivé ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Červená je barva, po které opravdu sahá snad každý, kdo chce změnu. A máš pravdu, že ne vždy je to dobře. Vlastně skoro nikdy se to nepovede... Upřímě... Ale náhodou znám holky, u kterých je to skvělé. Např. kamarádka, původně kdoví co, má jasnou ostrou červenou a vypadá perfektně, má v ní krásnou mléčnou pleť a nic jí nesluší víc. Ale jak se mnoho žen v pozdějším věku barví do červena, máš pravdu, že to není vždy dobře. Další nevýhodu vidím v blednutí. Z červené se pak stává podivná červeno šedo oranžovo hnědá a působé to moc zle.
  Já jsem s červenou také experimentovala. Tak s čím jiným, když mám hodně tmavě hnědé vlasy. Měla jsem mahagonový přeliv a ten mi opravdu slušel, pak nějaké červené, ale tak to víš, tmavost hnědé to nepřebilo. Ale musím říct, že hnědé vlasy mi stejně slušely víc. Ale bylo mi 13:D. I nyní mě někdy á tmavá omrzuje. Sice se neobravím, protože si vlasy nechávám narůst, ale občas sním o mahagonovém přelivu:D. Ale myslím, že to bez něj přežiju. Ty jsi někdy zkoušela červenou na svých vlasech?

  OdpovedaťOdstrániť
 10. ćervená je v poslednom období veľmi v móde, samozrejme netreba zabúdať že aj pri tomto odtieni treba byť opatrný.Mnohým veľmi pristane:)Zvlášť hnedoláskam.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Tak skvělý článek, ten si snad budu muset vytisknout! A že jsem na něj přišla až teď...to se divím.
  Moje přirozená barva vlasů je kaštanová, spíše střední tmavosti, v létě o dost světlejší, s teple zlatými až zrzavými odlesky. Vždy mi ji každý chválil, na vysoké se mě dokonce holky ptaly, jakou že to mám barvu, že by ji chtěly taky:-) Jenže já vždy snila o tom, být blondýnka. Začala jsem se odbarvovat na dost světlou blond, často mi kadeřnice daly příliš chladný odstín. Když se teď dívám na fotky z té doby, říkám si, jak jsem mohla být úplně slepá a nekritická... No, jak je vidět, mnohá z nás má podobné pocity. Jsem podzimní typ, mám zelené oči, tak jsem loni zkusila rezavou. Hodně výraznou - odstín 767. Manželovi jsem se v ní hrozně líbila, ale mně to přišlo už trochu moc. Tak jsem si po čase zkusila 740, ta byla o moc lepší. Navíc se mi vymývá rovnoměrně. Teď si vlasy už 4 měsíce nebarvím a odrosty stále nejsou moc vidět, spíše vypadám, že mám sluníčkem hodně vybledlé vlasy, jako jsem to mívala v době, než jsem se začala odbarvovat (odbarvené vlasy už mám všechny ostříhané). Sice už to není zrzavá, ale teplý odstín tam je pořád a jsem zvědavá, jak dlouho vydržím se nebarvit a co to udělá. Kdyby se mi to přestalo líbit, půjdu zase do té 740.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Dobrý deň,
  rada by som sa spýtala či máte skúsenosť s odstránením teplého odlesku vo vlasoch.Absolvovala som určenie farebného typu,z ktorého vyšlo,ze s0m tlmena zima,co naozaj sedí.Boli mi odporucene farby 5.1., 4.1.a na mierne zvyraznenie trocha 6.6.tky( namiesanej do 5.1.aby vzniklo nieco ako vinove. odlesky vo vlasoch).Neviem či je to predchádzajúcim zlým farbenim(resp.) zlými odtienmi,ale aj keď farbim vlasy do studených,popolavych odtienov,stale sa to vymyva do orieškovej,ryšavej...:( Prirodzené vlasy mám v studenom odtieni.Vedeli by ste mi poradiť,co s tym?
  Ďakujem velmi pekne
  Adriana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, nie som kaderník, ale čo viem, tak treba studeným odtieňom vlasy farbiť viackrát, ideálne je používať aj silver šampón, ktorý však pri veľmi tmavých vlasoch fungovať nemusí. Sú však vlasy, ktoré majú v sebe trošku teplého pigmentu a vždy sa vymyjú do teplejšieho tónu. Riešením je aj návšteva profesionálnej a skúsenej kaderníčky, ktorá nežiaduci pigment "vyperie".

   Odstrániť
 13. Jaaa som mala výčitky svedomia že riešim furt to akú farbu vlasov by som mala mat...či blond či tmavé... Ale keď to tu tak čítam, je neuveriteľné akee,, problémy,, človek dokáže mať!!! :D no klobúk dole!! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Ja som mala výčitky svedomia že neustále riešim akú farbu vlasov by som mala mat, či blond, či tmavé,.. Ale veľmi pekne ďakujem za čítanie... Už žiadne výčitky nemám a musím povedať že je neuveriteľné, aké,, problémy,, človek dokáže mať!! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Nie som celkom odbornik, ale s viacerymi celebritami ste sa podla mna riadne sekli

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. U celebrít je to vždy o odhade, pretože vidíme len fotky...ale napíšte v čom som sa sekla, konkrétne veci :)

   Odstrániť
 16. Fakt dobry clanok vidno ze mate prehlad ozaj ste sa aj na tych celebritach trafili :D samostatne im to svedci, ale ked to takto porovnate...ale z tej typologie som blbec :D ja mam uz roky cervene vlasy, bohuzial obcas sa nepodari trafit odtien tak su tmavsie, mam stredne tmavo modre oci, ruzove pery a licka, na tvary bledsiu pokozku, na tele vyraznejsie olivovu po cely rok ale asi skor bledsie farby vsak? Neviete co pridat do cistej henny lawsonie aby bola viac taka aku ma rihana? :D

  OdpovedaťOdstrániť