Black and White - Čierno-biela pre každý typ

18:09 Aura Beauty 11 Comments

Viem, že to nie je tematický valentínsky článok, ale mala som ho už predpripravený a nemám rada klišé, tak dnes trošku z iného súdka;)
Módne časopisy už roky hlásajú, že čierno-bielou kombináciou nič nepokazíme a je to vysoko nadčasová záležitosť. Dovolím si súhlasiť, avšak je tam malý háčik. Čierno-biele kombinácie a vzory majú veľa variácií, rôzne pomery čiernej a bielej a rôzne miery kontrastu. Teda opäť si musíme túto kombináciu prispôsobiť pre svoj vzhľad. V opačnom prípade môžeme dopadnúť podobne ako niektoré celebrity:
Kim Kardashian (tmavá zima) potrebuje vysoký kontrast. V drobnom vzore (vľavo) pôsobí fádne, vhodné je ho oživiť sýtym doplnkom, prípadne rúžom. Vzor vpravo je vhodnejší, ideálny by bol čierny pásik bližšie k tvári namiesto bieleho.
Kristen Stewart ako tlmená jeseň potrebuje nízky kontrast, vysokokontrastné vzory (vľavo) jej jemné sfarbenie prebíjajú. Kontrastné šaty vpravo zjemnila tlmeným náhrdelníkom vhodnej farebnosti hoci štýlovo sa to trošku "bije".

Pred dočítaním tohto článku vám odporúčam prečítať si niečo o kontraste pre jednotlivé tonálne typy, ak ste tak ešte neurobili.
Zameriame sa na tri dôležité aspekty čierno-bielej a ich kombinácie:


1. Úroveň kontrastu

Zvolením správneho kontrastu čierno-bieleho vzoru dosiahneme, že naše črty tváre príliš kontrastný vzor či kombinácia neprebije a naopak, ak potrebujeme vysoký kontrast, príliš drobný vzor na nás môže pôsobiť fádne.
Platí však pravidlo, že ak vysoko kontrastný typ si oblečie drobný vzor, mal by s ním pracovať ako s jednofarebným kúskom a môže to ešte zachrániť kontrastným farebný doplnkom. Naopak typ vyžadujúci nižší kontrast môže kontrastnejšiu čierno-bielu kombináciu zjemniť (príklad Kim Kardashian, Kristen Stewart - hore).


2. Úroveň tmavosti

Pomer čiernej a bielej na vzore či odeve vytvára úroveň tmavosti - vyberajme si tú, ktorá je vhodná pre náš farebný typ:
Pre svetlé typy a svetlé podtypy tlmených typov a jarné typy sú vhodnejšie čierno-biele vzory s prevahou bielej. Zimné typy potrebujú vzory s prevahou čiernej, stredne tmavé vzory potrebujú teplé a chladné typy i tmavé podtypy tlmených typov:


3. Oživenie/zjemnenie čierno-bielej

Čierno-biela kombinácia je najmenej vhodná pre jarné a jesenné typy - tie môžu pre ne tvrdú a chladnú bielu nahradiť jemnejšou krémovou či slonovinovou a k tomu použiť vhodnú úroveň kontrastu a tmavosti.
Ďalšou pomôckou je čierno-bielu kombináciu zjemniť, otepliť..., napr. doplnkom vo farbách vášho typu. Predsa čierno-biela kombinácia je sama o sebe nudná a fádna a malý farebnejší akcent jej len pomôže.
Nosievate čierno-bielu kombináciu? Na akých vzoroch, plochách, ...? Ako ju kombinujete?
V ktorej kombinácii sa vám Amy Adams (teplá jar) najviac páči? Odpoveď nechám na vás. Teším sa na vaše postrehy;) V ďalšom článku vám ukážem aké mám čierno-biele kúsky v šatníku a s čím ich kombinujem.

Zdroje:
http://www.supervizaz.net/blog/farby-čiernobiele-vzory

polyvore.com
newsgab.com

11 komentárov:

 1. ja si v poslednom čase rada zvýrazňujem čierno-biely outfit inou farbou z mojej tmavozimnej paletky, často to býva červená alebo žltá. tie farby mi tam jednoducho chýbajú a čisto čierno-bielu kombináciu som na sebe už nemala veľmi veľmi dlho. myslím, že pre môj typ sa tak vytvára oveľa zaujímavejšie ladenie. zároveň mám možnosť uplatniť fantáziu a skombinovať veci tak, ako som inokedy ešte nemala odvahu. rada tiež nosím čiernu s inou výraznou farbou, hlavne fialovou, ale vtedy preferujem väčšie plochy danej farby než čiernej.

  Amy Adams sa mi najviac páči na druhom obrázku zľava, ale neviem presne odôvodniť prečo. asi to bude mať niečo spoločné s tým, že mi k nej neladí veľa bielej ani výrazný kontrastný vzor. prezraď mi teda či nie som úplne mimo :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aj mne sa najviac páči v čiernych šatách s bielymi bodkami a to som ešte nečítala komentár nado mnou :D
  V šatách s prevahou bielej pôsobí nevýrazne.
  Ja obľubujem čistú čiernu a ak už, zvolila by som niečo podobné ako tie čierno bodkované šaty..
  Som určite zimný typ, len sa neviem zaradiť či chladná, alebo tmavá.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. skvely clanok!!!! v ciernom bielej sa necitim dobre, skor by som volila bielu s namornickou modrou....kolaz s cervenym svetrikom sa mi paci moc! velmi sa tesim na veci z tvojho satnika! pohladkaj za mna deticky:o)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Já tyhle barvy moc nenosím, maximálně mám buď černou nebo bílou, ale nic dohromady. Zatím jsem takovým věcem nepřišla moc na chuť, i když na druhých to vypadá skvěle :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Zase další úžasný článek. Musíš si s nimi dát hroznou práci:-) Mluvíš mi z duše, vše je napsané správně:-)Na poslední fotce bych ani nepoznala, že je to pořád ta samá osoba.Amy se mi asi nejvíc líbí ve světlém s mnalými puntíky, ale to je možná tím, že se mi na ní líbí stažené vlasy. Tam ale zkresluje pozadí, které jí ošklivě zamrazuje obličej. nejhezčí šaty jsou s bílými puntíky, jenže ty jí podle mě sedět nebudou protože je moc černé u obličeje. Já nevím, řekla bych, že žádné šaty nejsou to pravé. Teplý jarní typ je podle mě jeden z nejvíc anti-černých typů.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Moc pěkně napsané, nenapadlo by mě přemýšlet nad velikostí vzoru, ale už vím, proč nemám ráda pruhovaný svetřík.. Jinak teda černou skoro nenosím...

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Mne sa najviac páči posledný outfit, ale asi za to môžu najsvetlejšie vlasy

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ok, akoze otazka: Ako to, ze som na tvoj blog narazila az dnes? Mam pocit, ked tak listujem jeho strankami, ze sa dozviem mnoho noveho , takze som rada, ze som ta nasla, a idem si tvoj blog studovat :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ďakujem všetkým za milé postrehy;) Pre jarné typy je vhodnejší väčší pomer bielej (vlastne ani nie bielej ale krémovej), pretože potrebujú sviežosť a čistotu, ktorú čierna uberá. Preto pre Amy sú naj outfity s prevahou bielej. V bodkovanom outfite s čiernou vyzerá možno dobre kvôli dobrému líčeniu, šaty by boli ideálne viac svetlé, pôsobia dosť tlmene.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. takže vlastne ani jedny z tých šiat pre ňu nie sú ideálne, ale tie tretie sú najmenšie zlo, že? povedala by som, že to skreslenie nie je iba líčením, ale aj pozadím fotografií.

   Odstrániť