Ako na šatník (Buduj pevné základy)

23:48 Aura Beauty 11 Comments

Plná skriňa vecí a nemám si čo obliecť! Poznáte to??? :) 
Chyba je vo mne alebo v systéme? (Nie, skôr sa tá chyba nachádza medzi mnou a skriňou - teda v jej obsahu). A tá skriňa môže obsahovať aj skvelé kúsky, ale čo s nimi ak ich nevieme skombinovať. A navyše ak bezhlavo a nesystematicky nakupujeme a utrácame...

S pár základnými pravidlami si však budeme vedieť poradiť:

Pravidlo č.1:
S dobre zostavený šatníkom sa oblečiem na každú príležitosť. 
Najvyššie percento šatníka by sme však mali mať v zastúpení podľa toho, kde najviac trávime čas - napr. práca, škola, domáce oblečenie, šport, voľný čas, spoločnosť...atď. Teda zbytočne máme v šatníku 10 plesových a koktejlových šiat, ak častejšie ako na večierky chodíme na rybačku či do prírody, prípadne sedíme v kancelárii;)
http://www.delawareonline.com/
Pravidlo č.2:
Mať svoj štýl
Je veľmi dobré si ujednotiť svoj štýl oblečenia - ak som napr. romantický typ, zbytočne si budem kupovať nejaké vybíjance a drsné extravagantné kúsky (samozrejme, ak mám cit pre módny eklektizmus, dá sa skombinovať viacero štýlov).

Pravidlo č.3:
Poznám svoj farebný typ.
Veľmi ťažko sa kombinujú odtiene s rôznymi farebnými vlastnosťami. Preto ak poznáme svoje ideálne farby, bude sa náš šatník ľahko kombinovať aj farebne. Napríklad ak sme tlmený typ, tlmenú blúzka bude od krikľavých nohavíc veľmi odbíjať (príklad v článku p. Beátky na Supervizáži). Taktiež veľmi chladné a teplé farby pri sebe nepôsobia veľmi harmonicky. Navyše načo nosiť farby, ktoré nelichotia našej tvári. 
Veľkou pomocou je poznať naše neutrálne farby - farby, v ktorých je dobré mať základné kúsky šatníka a ku ktorým doladíme inú z farieb našej palety.

Pravidlo č.4:
Poriadok a organizácia.
Vraví sa, že inteligent ovláda chaos. Ale v šatníku to rozhodne neplatí. Rozdeliť si oblečenie podľa typu (tričká, blúzky, saká...), príležitosti, či farby nám pomôže v šatníku sa rýchlo zorientovať a nájsť to potrebné. 
http://colormegreen.areavoices.com
Ďalej je potrebná generálka šatníka - teda poškodené veci vyhodiť a u málo nosených zvážiť, či ich ešte vynosíme, alebo máme s čím kombinovať. Ak nie, je dobré ich podarovať, predať na bazáriku, dať na charitu, alebo si urobiť výmenný večierok s kamarátkami. Pomôcť nám môže táto schéma, ktorú som našla na blogu Ve skříni.

Pravidlo č.4:
Kvantita vs. kvalita
Častou chybou pri nakupovaní je, že nás zláka výpredaj - "veď to supercool tričko s flitrami stojí len 5 EUR, škoda ho tam nechať"...a tak sa nám v skrini množia vzájomne nekombinovateľné veci jednej kategórie, ktoré málo vynosíme (bol to aj môj prípad, a tak sa mi v skrini namnožilo kopec topov a tričiek, ale už som sa polepšila a nenositeľené zredukovala).
Mali by sme sa však zamyslieť, čo skutočne potrebujeme a čo nám chýba, aby sme mohli veci dokombinovať. Ak nemáme v šatníku dobre padnúce sako, zbytočne budeme kupovať ďalšie topy a pod.

K tomu nám pomôžu tzv. základné kúsky - ide o kusy oblečenia nadčasového strihu, v neutrálnych farbách, ktoré poľahky skombinujete. Mali by byť kvalitnejšie a oplatí sa do nich investovať, lebo nám poslúžia veľmi dlho. Naopak do sezónnych kúskov a vychytávok, ktoré vyjdú z módy sa neoplatí investovať a tam sa šetriť a nakupovať vo výpredajoch oplatí.

Teda tieto elegantné nadčasové kúsky by vám v šatníku chýbať nemali (voľte neutrálne odtiene podľa svojho farebného typu; zobrazené sú len ilustračné):

kliknutím na obrázok sa vám zobrazia jednotlivé vecičky a odkazy na ne v Polyvore;
(použité sú prevažne obchody vyskytujúce sa na SR)
V ležérnom šatníku je to už voľnejšie a výber kúskov závisí od vášho štýlu, uvedené sú iba pre ilustráciu (taktiež voľte neutrály podľa svojho farebného typu):
kliknutím na obrázok sa vám zobrazia jednotlivé vecičky a odkazy na ne v Polyvore


Ako je na tom váš šatník? Obsahuje ľahko kombinovateľné oblečene alebo vám niektoré kľúčové nadčasové kúsky chýbajú? Ktoré? (mne aktuálne trenčkot a kožená bunda)


11 komentárov:

 1. výborný článok, sis :) zisťujem, že na tom vôbec nie som zle! jediný naozaj veľký deficit mám v kabelkách, pretože pre tie vôbec nemám cit. drvivú väčšinu, čo vlastním (je ich málo a aj z toho sú použiteľné asi len tri :D), mi ktosi podaroval. sama si ich proste neviem kúpiť a často sa stáva, že ak sa mi až nejaká skutočne zapáči, vysvitne, že je strašne drahá, a to ma demotivuje.
  inak zdá sa mi, že môj problém dlhé roky spočíval skôr v tom, že som nosila práve len tieto základné kúsky a neodvážila som sa to oživiť ...alebo som len nemala potuchy ako to spraviť. a keď k tomu pridáme môj jedinečný faktor, t.j. nechuť k nakupovaniu (nerada skúšam + veľký výber ma paralyzuje), niet sa čo čudovať, že som na tom bola tak zle...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak ak máš kabelkový deficit, tú čiernu kabelôčku ti nechávam;) :-* a ak základné kúsky máš, hurá na doplnky;))) netreba veľa kupovať iba nájsť niečo čím obmeníš outfit

   Odstrániť
 2. Opět skvělý článek! Plná skříň, ale stále nemám co na sebe - to je přesně můj odvěký problém:-) Přitom většinu základních kousků mám... Problém bude asi v barvách:-) Nejhorší je, že to vím, ale pak u samotného nákupu, když mě něco praští do očí, tak nehledím na to, zda se to bude barevně hodit, ale na to, jak se mi dané barvy líbí:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vynikajúci článok a konečne článok kde je rozdelené základné kúsky oblečenia do štýlov. Ja uprednostňujem prevažne ležérny štýl a základy šatníka mám viac menej zvládnutné. Čo ma však v poslednom čase rozčuľuje v obchodoch je absencia farieb - všade len čierna, sivá a pod.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Opět krásně a přehledně zpracovaný článek. Nicméně bych si dovolila zapolemizovat se "základy šatníku". Jsem přesvědčená, že i u základů šatníku jde spíše o individuální záležitost a je dobré zohlednit osobní preference a také osobní styl. Ne každá z nás je milovnice perlového náhrdelníku. Já osobně chovám hlubokou averzi jednobarevným elegantním košilím.

  Dovolím si sem vložit odkaz na trefný článek: http://www.nedokonala.cz/zaklad-satniku/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Článok pobavil...Xena toho v šatníku rozhodne veľa nepotrebuje :DDD A súhlasím, k takým základným kúskom môže patriť čokoľvek, koláže sú iba ilustračné a najmä elegantný šatník je taká klasika, na ktorú sa možno príde neskôr na chuť.

   Odstrániť
 5. Myslím, že spĺňam požiadavky haha skoro :D Aj keď štýly mením podľa nálady :) Jeden deň som jemná krehká elegantná a druhý deň zoberiem nadkolienky a voľné čižmy :D Nemám určený presný štýl ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Hezký článek:-) Pro někoho, kdo si neví rady s oblékáním a kombinováním je to super!! Jen se musím přiznat, že úplně nemám ráda kategorizování jako základ ... šatníku. Lidé mě označují za elegantní, přitom nemám: vlněný kabát, blejzr, kardigán, biela košila nenosím, korzet, malé černé, jednoduchá sukně nenosím. (Perly a diamanty samozřejmě jen náhražky). Já vím, žes to nemyslela jako rozkazy (ale ,,Teda tieto elegantné nadčasové kúsky by vám v šatníku chýbať nemali " možná trochu tak zní), co si má dívka, která chce vypadat elegantně, koupit. Přijde mi ale, že to z toho možná trošku není vidět... Je taky problém, že tam jsou třeba ,,malé černé", přitom ne každá elegatní dáma na to nemá postavu. Ale je super, žes napsala, aby někdo volil tlumené barvy, protože hodně blogů píše, že černé šaty jsou nutnost u každého.
  Nechtěla jsem tímhle článek schodit, prosím, to ne! :-) Jenom mě to na tom konci napadlo, ale musím uznat, že i sama bych s něčím podobných měla problém při tvoření nějakého takového článku.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka za koment, beriem ho úplne v pohode;) Presne ja som to nemyslela, ako príkaz iba ako všeobecnú radu, z ktorej si každý vezme to svoje...je na nás, čo si vyberieme a musíme si nájsť to, čo nám sedí štýlovo a strihovo. Aj malé čierne môžu mať rôzne variácie strihov, iný výstrih, sukňu, riešenie v oblasti ramien...atď. A čierna nepristane každému, teda tie kúsky treba hľadať v neutráloch pre svoj typ;) V skratke..asi to tam dopíšem, ide o to, mať v šatníku kombinovateľné jednoduché základné veci ;)

   Odstrániť
 7. super článok na zostavenie šatníka, môj problém je hlavne v zistení farebného typu...vieš poradiť aj s týmto? asi je to ťažké s fotiek

  OdpovedaťOdstrániť