7 najväčších omylov o farebnej typológii

21:36 Aura Beauty 16 Comments

1. Farebná typológia? To je niečo ako horoskopy!
 • Omyl :) Kým horoskopy vychádzajú z vedecky neoverených informácii, farebná typológia má vedecký základ. Aplikuje v sebe fyzikálne zákony o odraze svetla a farebnom spektre.
  Vychádza z Munsellovho farebného modelu (pozrite si i náš starší článok o vlastnostiach farieb).

  Príklad: Ak je naša dominantná vlastnosť chladnosť- naše ideálne farby budú mať tiež túto vlastnosť, teda budú chladné. Ak si ku tvári oblečieme vhodnú farbu, nalíčime sa tiež v správnych odtieňoch, naše sfarbenie i farby oblečenia budú vzájomne harmonizovať. 

  Odraz nevhodných farieb do našej tváre
  však bude pôsobiť opačne - laicky povedané, vznikne farebný nesúlad: pleť môže zosivieť, sčervenať, zvýraznia sa vyrážky, kruhy pod očami, žilky i iné nedostatky. Môžete pôsobiť dokonca staršie a stvrdnú vám črty (platí to najmä pre svetlé, teplé, chladné a tlmené typy v čiernej farbe).
Pozrite sa na Emily Blunt (chladné leto). Vidíte ten rozdiel?

2. Je to čisto ženská záležitosť.
 • Omyl. Veď aj muži disponujú rôznych sfarbením vlasov, očí a pokožky. A aj oni môžu vyzerať harmonicky v správnych farbách. Vedeli ste, že napr. Johny Depp je tmavá zima? A Brad Pitt tlmená jeseň? ;-)

3. Farebná typológia je rasistická, iné rasy sa sa v nej nemôžu identifikovať.
 • Obrovský omyl. Táto teória je platí pre všetky rasy. Ľudia tmavšej pleti sú však prevažne zimné a jesenné typy.

4. Farebný typ si môžem úplne presne určiť sám.
 • Omyl. Nie každý človek má rovnaké farebné cítenie a niekomu robí problém rozoznávať jemné nuansy medzi odtieňmi ;-)).
  Ak som tzv. "ukážkový typ", môžem sa trafiť aspoň do dominantnej vlastnosti, alebo sa skúsiť priradiť podľa podobnej celebrity, o ktorej type sa už vie. Ani to však ne je úplne presné.
  Povedali by ste, že tieto vzájomne si podobné dvojice herečiek sú rozdielne farebné typy?
horný rad zľava:
Rachel Bilson - tmavá zima, Leighton Mester - tmavá jeseň,  Megan Fox - kontrastná zima, Angelina Jolie - tlmené leto
dolný rad zľava:
 Natale Portman - tmavá jeseň, Keira Knightley - tlmená jeseň,  Katy Perry - chladné leto, Zooey Deschanel - chladná zima

5. Farebný typ sa dá určiť podľa popisu / fotografií
 • "Poraď mi, aký som typ. Mám tmavé vlasy, bledú pleť a hnedozelené oči. Mám pehy a opaľujem sa dočervena." Takto sa to žiaľ nedá, popis sedí na viac typov a človek si môže predstaviť hocičo;) A opaľovať sa dočervena i mať pehy môže hocijaký farebný typ;)
 • "Pošlem ti emailom fotky v rôznych farbách a popozeraj, aké farby mi idú, aký som typ."
  Táto metóda je tiež nepresná, lebo blesk, rôzna intenzita svetla, rozdielnosť kontrastu, dokonca rôzne farebné podanie a nastavenie monitora môžu veľa skresliť. Výsledok je veľmi orientačný.
  Preto niet nad skúsené oko odborníka, farebného konzultanta (pozor na referencie), a osobný kontakt, priame vyskúšanie pôsobenia konkrétnych farieb na váš vzhľad za denného svetla. 

6. Ak chcem pôsobiť harmonicky, nemôžem si farbiť vlasy.
 • Omyl! Je síce pravdou, že farebná typológia podporuje prirodzenosť. Ale ak šediviete, alebo sa vám prirodzená farba zdá nevýrazná a chcete ju oživiť, pokojne sa farbite. Držte sa však vašich ideálnych odtieňov a nerobte veľké experimenty (nestmavujte, ani nezosvetľujte viac ako o 1-2 odtiene, nemeňte farebnú teplotu odtieňa).

7. Farebná typológia je tak obmedzujúca, predsa nemôžem nosiť všetky farby, ktoré mám rád!
 • Jeden z najväčších omylov. Môžete nosiť akúkoľvek farbu. Rozdiely sú iba v odtieňoch. Napr. ak obľubujete červenú, samozrejme, že ju môžete nosiť, len treba vybrať vhodný odtieň pre váš farebný typ. Nevhodný odtieň môžete taktiež nosiť, ale čo najďalej od tváre (napr. kabelka, opasok, nohavice, topánky...). Ak obľubujete čiernu a nie je pre vás vhodná, noste ju tiež čo najďalej od tváre.


 

16 komentárov:

 1. Za horoskopovú inšpiráciu vďačím Kristy :P

  OdpovedaťOdstrániť
 2. no ja ked som videla prvy bod, dejavu ale uplne som zabudla, ze si sa o tom bavila so mnou:o))) fantasticky clanok! tie fotky vyrazaju dych, podoba- a predsa ziadna... keby som totalny laik ako na zaciatku, absolutne by mi nenapadlo hladat tam nejake rozdiely v typoch. Urcovanie nie je vobec jednoduche, u mna dokonca ani pri "ucebnicovych typoch". este mala poznamka- katty perry je u bejky zaradena k chladnej zime, asi si sa len pomylila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, je to celá veda. Mňa vždy miatla Keira i Natalie Portman, ku ktorým som sa farebne prirovnávala.
   Ku farebnosti Katy: Nie, nepomýlila som sa, napísala som to cielene. Je síce pravdou, že Katy je všade uvádzaná ako chladná zima, no môj názor je iný. Málokto pozrie ne jej minulosť - Katy, ešte pod pravým menom Hudson bola nevýrazná no prirodzená blondína so svetým obočím, ktorá spievala v kostole a vydávala gospelové albumy. No zmena žánru a osobnosti spôsobili, že sa začala štylizovať do výraznejšieho typu. Je podobný prípad ako naša Nika, tiež autorka tohto blogu, možno o svojej farebnosti napíše článok;) Obe mladé kočky sa štylizujú do výraznejšieho typu, kvôli osobnosti, túžbe viac vyniknúť, záľube vo výraznejších farbách. Ešte si to, mladé chameleónky, môžu dovoliť, lebo nemajú nedostatky pleti, a nesúlad doladia mejkapom.

   Odstrániť
  2. Tu sú fotografie Katy ešte v prirodzenom vzhľade:
   http://img826.imageshack.us/img826/3126/ma2001katy.jpg
   http://img.youtube.com/vi/k7V-IJbgH0w/0.jpg
   http://3.bp.blogspot.com/_2pKziWYnE-g/TRSY6d6KOvI/AAAAAAAAC24/BWJdwwZQNXU/s640/article-0-0C92D5F5000005DC-892_468x307.jpg
   Preto i teraz sa mi Kate páči viac v letných farbách a jemnejšom líčení a tu bez makeupu vidno, že nemá v tvári toľko kotrastu: http://chunkit.net/wp-content/plugins/RSSPoster_PRO/cache/a8ba7_katy-perry-with-no-makeup_520x349.jpg

   Odstrániť
  3. to, ze si stojis za nazorom a vies to podlozit, v kazdom pripade skvalitnuje blog! dufam, ze si si toho vedoma, lebo ja ano :o)

   Odstrániť
  4. vďaka, to je pocta čo píšeš;) Ja rada premýšľam a predstavujem si niekoho inak v rôznych variantách vizáže, je to taká úchylka... rada si obzerám ľudí;)))
   Šúľam sa zo svojho preklepu: "blondína so svetým obočím, ktorá spievala v kostole a vydávala gospelové albumy..." :D rovno svätým som tam mala dať

   Odstrániť
 3. a Emily Blunt je na blogu supervizáž priradená k svetlému letu

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. na blogu p. Betka píše, že váha medzi chladným a svetlým letom. Páčila sa na teto fotografii v blond: http://www.stud-center.com/wallpaper/emily-blunt/emily-blunt-7672.jpg
   Môj názor je, že na svetlé leto je málo neutrálna. V tvári má viac kontrastu.

   Odstrániť
  2. či chladný alebo svetlý aj tak je letný typ, niekedy treba detaily nechať na odborníka a osobné posudenie

   Odstrániť
  3. Asi áno, Emily by sa mala objednať :D

   Odstrániť
 4. som zvedavá na názory "nezasvätených" čitateľov, čo hovoria na farebku. Zatiaľ sa stretávam stále s názorom, že je to obmedzujúce šarlatánstvo, poprípade, že sa dá prerobiť (prefarbiť) na typ akým chcem byť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja, aj preto je tu tento blog...treba šíriť osvetu;) Mohla by sa rozprúdiť diskusia..návštevnosť stránky je slušná, no zaujímali by ma komenty k tomuto.

   Odstrániť
  2. Keď už si tu spomenula zopár chlapov, mohol by byť aj o nich niekedy článoček;)

   Odstrániť
  3. Neboj, bude...;) Všetky typy pôjdu na pretras a teším sa na to!;)

   Odstrániť
 5. Cize sama alebo cez net nie je šanca zistiť aký som typ? Alebo aspoň či som chladný/teply sa dá? :-) inak dobrý článok:-)

  OdpovedaťOdstrániť